U 104. GODINI

Preminuo Petar Matić Dule, posljednji narodni heroj bivše Jugoslavije

Foto: Pixabay
05.10.2024.
u 08:50

U Matićevom životopisu istaknuto je da je tijekom rata dva puta bio ranjavan u borbama s njemačkim okupatorima. U svibnju 1943. postavljen je za zapovjednika u Vojvođanskoj udarnoj brigadi koja je u istočnu Bosnu prebacila 1.100 dobrovoljaca iz Srijema

Posljednji narodni heroj bivše Jugoslavije, zapovjednik Srijemskog partizanskog odreda, a potom i Šeste vojvođanske brigade, general-pukovnik bivše Jugoslavenske narodne armije Petar Matić Dule preminuo je u 104. godini, priopćeno je u petak navečer u Beogradu.  Matić je rođen 6. srpnja 1920. u Irigu u imućnoj zemljoradničkoj obitelji, u rodnom mjestu završio je osnovnu školu i do početka Drugog svjetskog rata se bavio zemljoradnjom.

Publikacija Antifašistički vjesnik navodi da je Petar Matić Dule kao dvadesetogodišnjak aktivno radio na podizanju ustanka protiv okupatora - nakon Travanjskog rata i okupacije Jugoslavije 1941. kao tajnik Mjesnog komiteta, a potom i tajnik Sreskog komiteta Komunističke partije Jugoslavije za Irig i član Štaba za pripremu ustanka. U kolovozu 1941. bio je zadužen za prihvat komunista pobjeglih iz srijemskomitrovačkog zatvora. Kada je formirana Iriška partizanska četa, postao je njezin prvi politički komesar. 

U Matićevom životopisu istaknuto je da je tijekom rata dva puta bio ranjavan u borbama s njemačkim okupatorima. U svibnju 1943. postavljen je za zapovjednika u Vojvođanskoj udarnoj brigadi koja je u istočnu Bosnu prebacila 1.100 dobrovoljaca iz Srijema i 110 seoskih kola hrane, odjeće i sanitetskog materijala, a po tom događaju režiser Veljko Bulajić je snimio i film Veliki transport. Drugi svjetski rat dočekao je s s činom potpukovnika, a 1953. godine, s 33 godine, dobio je čin general-majora. 

POVEZANI ČLANCI:

Poslije oslobođenja Beograda završio je Višu vojnu akademiju u Sovjetskom Savezu, a u poslijeratnoj Jugoslaviji bio je  zastupnik u Skupštini i član Predsjedništva Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije. Tijekom 1988. izabran je za predsjednika Saveza udruženja narodnooslobodilačkog rata (SUBNOR), ali je u listopadu iste godine smijenjen zbog protivljenja politici Slobodana Miloševića, kasnijeg predsjednika Srbije i Savezne Republike Jugoslavije.

Petar Matić imao je petero braće i sestara i svi su bili partizani. Anka Matić, jedna od sestara, poginula je kao bombaš na kraju rata u borbama za oslobođenje Beograda i posthumno je proglašena narodnim herojem. Majka Petra Matića strijeljana je u logoru Jasenovac, a otac mu je do smrti mučen u rodnom Irigu. Telegram sućuti uputio je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić istaknuvši da će "Petar Matić, kao i svi njegovi suborci, ostati simbol patriotizma i jedan od temelja suvremene povijesti Srbije". "Srbija će nastaviti pamtiti žrtvu heroja Drugog svjetskog rata, baštiniti vrijednosti za koje su se borili i slobodarsku ideju za koju su davali živote", naveo je Vučić u telegramu sućuti. 

>> FOTOGALERIJA Ruši se najveći hotel bivše države: Dizajnirao ga Hrvat, ugostio je svjetske face, a sačuvat će smo jednu vrijednost

1/16
Ključne riječi

Komentara 3

UK
ukrajina
09:11 05.10.2024.

Siti smo mi njihovih heroja !

AU
aurelll
09:17 05.10.2024.

Koja degeneracija! Kao da u Izraelu sa žaljenjem pišu kako je umro posljednji heroj Trećeg Reicha. Još malo pa će žaliti kad rikne zadnji Arkanov četn.ik

NO
nostromo_
09:58 05.10.2024.

Da ti muka dođe kad chetnik hvali borca NOB-a partizana i da treba baštiniti njegove ideje o slobodi, da se on i Tito okrenu u grobu na chetnikove izjave .. drugarski pozdrav i počivao u miru, iako si se nagledao svinjarija '91 i poslije ..

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije