Nije u redu da pobjednici na državnom natjecanju iz informatike ili astronomije nemaju dodatne bodove za svoj uspjeh. Upravo zbog toga neki od njih neće upisati, primjerice, matematičku gimnaziju koju žele i za koju su talentirani. Ali upisat će je onaj tko je dodatne bodove skupio zbog nečeg drugog. Tako ukratko prigovaraju roditelji koji su nam se javljali ovih dana nezadovoljni kriterijima upisa u srednje škole. Iako je odluka o kriterijima i elementima upisa bila na javnoj raspravi u kojoj je uvaženo mnoštvo primjedbi roditelja, ipak, tek sad kad se upis približio, mnogi su nezadovoljni što se zaobišlo talentirane za informatiku.
– Žao mi je što se pobjede na informatičkim natjecanjima ne boduju jer bismo u svojoj školi sigurno željeli vidjeti državne prvake ili pobjednike međunarodnih informatičkih natjecanja. Ne znam je li moguće, ali bilo bi dobro kad bi se ta nepravda prema mladim izvrsnim informatičarima ispravila već sada, a ako to nije moguće, sljedeće bi godine svakako trebalo dodatno bodovati i uspjeh iz informatike na državnom ili međunarodnom natjecanju – komentirao nam je ravnatelj jedne od najboljih matematičkih gimnazije, zagrebačke Petnaeste Josip Harcet.
Ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje Vinko Filipović kaže da se nastojalo smanjiti broj dodatnih bodova koje učenik može skupiti, ali dodaje da osobno misli da je informatika, kao jedna od osam temeljnih pismenosti, važna bez obzira na to što je u našim školama još uvijek izborni predmet i da bi je sljedeće godine trebalo početi vrednovati i za upis u srednju školu. Ministar obrazovanja Željko Jovanović kaže da nema brojnih, nego \"vrlo malo i to sve neopravdanih prigovora\". Inače, informatika nikada službeno nije nosila bodove, ako škola ne bi odlučila drugačije, a ove godine škole više ne mogu propisivati svoje kriterije.
>>Jovanović: Za e-upise treba samo jedna dobra veza, internet veza