Die Presse:

Prijam Hrvatske - ''politički balzam'' za vanjske i unutarnje rane EU

'POKBIH...MOSTAR...EUROPSKA UNIJA ZASTAVE...SNIMIO BRACO SELIMOVIC'
'BRACO SELIMOVIC'
18.05.2011.
u 14:22

EU je poput bicikla koji stalno mora biti u pokretu kako se ne bi srušio, upozorava komentator Die Pressea

BEČ – Pod naslovom „Proboj na hrvatskom putu u EU“ i s nadnaslovom „Pristupni pregovori: Zagreb ispunio dugo otezane reforme pravosudnog sustava. Bruxelles je zadovoljan i preporučuje završetak pregovora. Ova će zemlja 2013. godine postati 28. članicom“, austrijski dnevni list Die Presse u srijedu na naslovnici uz prigodan komentar na drugoj stranici lista piše da je najveća prepreka hrvatskom putu u Europsku uniju savladana i kako svježe donesena reforma pravosuđa odgovara zahtjevima stavljenim pred buduću članicu.

„Time pristupni pregovori, koji su dugo vrijeme stajali na rubu propasti, ipak smiju još prije ljeta biti završeni. A Hrvatska početkom 2013. može postati 28. članicom EU“, piše u uvodnom dijelu članka u kojem se izvještava o implementaciji reformi u našoj zemlji, Unijinu učenju na greškama zbog prerano primljenih članica u prethodnom krugu širenja i novoutemeljenim posebnim sudovima za ratne zločine u Hrvatskoj te suradnji naše zemlje s Haaškim sudom. Posebno se osvrće na pet područja od posebne važnosti na kojima je Hrvatska zadovoljila tražene kriterije, otvorivši si vrata Unije: osnivanje četiriju sudova za ratne zločine kako bi Haag lakše slučajeve mogao prepustiti Zagrebu, suradnja s Haaškim sudom u prosljeđivanju dokaznog materijala za teške ratne zločine, uvođenje novih, znatno strožih kriterija pri zapošljavanju pravosudnog osoblja i lakše skidanje sudačkog imuniteta te brže rješavanje nagomilanih sudskih procesa.

„Hrvatska je provela potrebne reforme. One su nepovratne i trajne. Preporučujem završetak pregovora o poglavlju 23 prije ljeta“, dala je na znanje austrijskom Die Presseu prošli četvrtak povjerenica EU za pravosuđe Viviane Reding, koja je, kako piše list, bila donedavno najveća kritičarka brzog ulaska Hrvatske u Uniju zbog problema koje EU ima zbog preuranjenog primanja Bugarske i Rumunjske u svoje redove jer one nisu u potpunosti provele reforme na području borbe protiv korupcije te reformirale policiju i pravosuđe.

„Šlampavost pri bugarskom i rumunjskom pristupu teško je naštetila projektu širenja EU. Hrvatska je znatno strože ocjenjivana nego obje najmlađe članice Unije“, navodi isti izvor i dodaje kako bi dugačak put Hrvatske u EU, koji je počeo 21. veljače 2003. godine, mogao završiti 2013. godine, nakon što se s time suglase vlade svih 27 zemalja članica Europske unije.

O istoj temi novinar Wolfgang Böhm u svom komentaru pod naslovom „Hrvatska – ulazak je balzam na rane EU“ piše zašto je prijam naše zemlje mnogo manje problematičan od prijma Turske i stoga „zračak nade za načetu Uniju“. Kao razloge veće sklonosti europske obitelji Hrvatima navodi njihovo vjersko opredjeljenje, mnogo bliže zapadnoj Europi te izraženu sposobnost i želju da se integriraju u zapadnoeuropsko društvo.

Uz konstataciju da“ Europa treba zemlje poput Hrvatske,“ komentator Die Pressea napominje da bi ulazak naše zemlje mogao biti ne samo gospodarski uspjeh za EU nego i „politički balzam“ za njene vanjske i unutrašnje rane.

„Vanjske, jer će to biti potpora sigurnosti, demokraciji i pravnoj državnosti na susjednom zapadnom Balkanu. Gledano iznutra, još će jedna mala zemlja doprinijeti tome da se prekine kobna falanga dviju najvećih država EU – Francuske i Njemačke. Pariz i Berlin su se od pokretačkog motora zajednice razvili u mlitavi valjak“, ustvrdio je Böhm, predbacivši spomenutim zemljama da unutar EU gledaju samo na „poravnanje međusobnih bilateralnih interesa“, ne osvrćući se pri tome na interese i „višak vrijednosti“ većine ostalih partnera.

Stoga bi, kako navodi, „zeleno svjetlo“ Hrvatskoj za zatvaranje pregovora i potom pristup europskoj obitelji moglo pomoći i oporavku same Unije, načete potpunim zastojem u radu i potonule u vlastitom sažaljenju kad je riječ o sposobnosti odlučivanja.

„EU je poput bicikla koji stalno mora biti u pokretu kako se ne bi srušio. Trenutačno, ne da se uopće ne kreće nego već opasno tetura“, upozorava komentator Die Pressea i zaključuje da je ne samo gospodarstvu nego i europskoj politici potreban rast, napredak i razvoj ako ne želimo da se okameni i postane korumpirana i nesposobna za međunarodnu utakmicu.

Ključne riječi

Komentara 58

LJ
ljp
20:58 19.05.2011.

prije nego HR udje u EU ona ce se raspasti,odnosno bit ce drugcija,nesto kao Dayton....

OB
-obrisani-
14:36 18.05.2011.

Milošević: Molim vas, 6 hiljada Hrvata je branilo Vukovar pola godine; napadala je cela Prva armija, vazduhoplovstvo, čudo, sva sila koju je imala JNA, a oni nisu odbranili Knin, kojem se može prići samo iz tri pravca; nisu ga mogli braniti ni 12 sati!? Oni ga nisu branili, jer po svim izveštajima koje smo dobili od policajaca, građana i ostalih, čim je prestala artiljerijska priprema u sedam uveče, oni su naredili - bežaniju! Prema tome, tu nije bilo nikakvog otpora niti je bilo borbenog dodira sa hrvatskim snagama. (...) - Tamo je palo naređenje da svi izađu iz Krajine istog dana, čak bez stvorenog kontakta sa hrvatskom vojskom na najvećem delu fronta. Da smo istog tog dana napravili idiotsku glupost da im pomognemo, ko bi to stigao do Knina do večeri da im pomogne?! Pa, tamo ne bi moglo da se stigne od njihovih kolona kojima su zakrčili sve putove u bežaniji zajedno sa stanovništvom. (...) Pitanje je ko je, zaista, doneo odluku da krajiško rukovodstvo napusti Krajinu? Takva odluka, kada su imali sve uslove da se brane, izazvala je egzodus. Sada to treba da bude razlog da Jugoslavija jurne tamo da brani te teritorije, sa kojih su oni utekli kao zečevi?!

Avatar ludi kekec
ludi kekec
07:53 19.05.2011.

Prijam Hrvatske - \'\'politički balzam\'\' za vanjske i unutarnje rane EU PRIJAM??? hahahaha

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije