Godišnjica napada

Prije 26 godina JNA raketirala Banske dvore

banski dvori
Foto: Luka Stanzl/Pixsell
07.10.2017.
u 09:37

Banski su dvori raketirani oko 15 sati, dva jugoslavenska borbena zrakoplova ispalila su na zgradu šest raketa, jedna je pogodila palaču, ostale su pale na susjedne zgrade

Prije 26 godina, u poslijepodnevnim satima 7. listopada 1991., zrakoplovi Jugoslavenske narodne armije (JNA) raketirali su i teško oštetili Banske dvore, sjedište hrvatske Vlade, u kojima je tada bila i rezidencija prvoga hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana i u kojoj se nalazio u trenutku napada.

Jedna je osoba u napadu poginula, četiri su ozlijeđene, srušen je dio krova Banskih dvora, oštećeno pročelje i gotovo sve prostorije.

Banski su dvori raketirani oko 15 sati, dva jugoslavenska borbena zrakoplova ispalila su na zgradu šest raketa, jedna je pogodila palaču, ostale su pale na susjedne zgrade. U trenutku napada, predsjednik Tuđman razgovarao je u zgradi sa Stipom Mesićem i Antom Markovićem, predsjednicima jugoslavenskog Predsjedništva i vlade.

Godišnjicu napada na Banske dvore, Vlada je obilježila u petak polaganjem lovorova vijenca na spomen-ploču na zgradi Dvora.

"Prisjećamo se 7. listopada 1991., ponedjeljka poslije podne, kada je JNA u jeku velikosrpske agresije na Hrvatsku raketirala Banske dvore", rekao je tom prigodom premijer Andrej Plenković.

Početkom listopada 1991. agresija JNA i pobunjenih lokalnih Srba zahvatila je gotovo cijelu Hrvatsku, napadnuti su Vukovar, Osijek, Karlovac, Gospić, Dubrovnik te brojna druga manja mjesta.

 U to je vrijeme istjecao tromjesečni moratorij Europske zajednice na lipanjsku odluku Hrvatskog sabora o samostalnosti i suverenosti. EZ vjerovala je da se jugoslavenska kriza i srpska agresija mogu riješiti mirnim putem, pa je od Hrvatske tražila da privremeno odgodi svoju odluku o neovisnosti.

Dan nakon napada na Banske dvore,  8. listopada 1991, prvi saziv Hrvatskog sabora donio je povijesnu odluku o neovisnosti Hrvatske, taj se datum danas slavi kao Dan neovisnosti. Zbog sigurnosnih razloga, Sabor je, umjesto u svom povijesnom zdanju na Markovu trgu, tu odluku donio na sjednici u zgradi Ine u Šubićevoj ulici u Zagrebu.

Komentara 7

Avatar UHROAP
UHROAP
11:34 07.10.2017.

naplatiti ratnu odstetu i deportirati mrzitelje Hrvatske.. neka idu u svoju smrdiju! a sad mogu pusit MiG-a 29.. skup s vaginocubicem

IB
ibiza
11:44 07.10.2017.

treba Pupovca pitat sta jd bio cilj tog napada i da su ubili Franju i uze suradnike onda bi mogli veliku srbiju proglasiti

DD
ddh
14:25 07.10.2017.

I danas ih ima koji tuguju za tim, da atentat nije uspio. U HND-u kao i na Jutelovom (HRT-ovom) informativnom programu, u Indexu i Novom Listu, te na Iblerovom trgu je to zaljenje najvece. Zato i danas paradiraju sa sovjetskimm zastavama po Zagrebu (Bernardic i drugovi uz pratnju njihovih medija!) i sanjaju o nekoj novoj Yugoslaviji ili Velikoj Srbiji. I iz tog ugla dolazi i jedan Stazic koji preporuca Istranima, da se kao Katalonci od Spanjolske odcijepe od Hrvatske. Stazic je javno iznio ne svoj, nego stav SDP-a, a priglupi Maras mu je to i indirektno potvrdio. A to da mediji sad izvjestavaju o tim dogadjanima, je jako iritantno. Yugo-cetnicki mediji izvjstavaju o necemu, radi cijeg neuspjeha ti mediji zaloju.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije