Hrvatski su nogometni klubovi dosad platili 750 tisuća eura kazni (ne računajući najnoviju Dinamovu kaznu od 200.000 eura) za izgrede naših navijača, a čak dva milijuna eura iznose kazne klubova i naše nogometne reprezentacije, iznijela je potpredsjednica Vlade Đurđa Adlešič, objašnjavajući razloge zbog kojih je Vlada uputila u Sabor prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama zakona o sprečavanju nereda na sportskim natjecanjima.
Izmjenama zakona želi se zaustaviti percepcija hrvatskih građana kao „divljih Balkanaca“, čije su navijačke skupine u različitim neredima ozlijedile 324 osobe, od čega 54 policijska službenika, oštetili 38 autobusa, 31 službeno policijsko vozilo, 141 osobni automobil te 35 tramvaja i sedam željezničkih vagona, poručila je Adlešič.
Izneseno je i kako je policija u provedbi zakona zbog različitih oblika protupravnog ponašanja na sportskim natjecanjima prekršajnim sudovima prekršajno prijavila 4217 osoba.
Danas se u Hrvatskoj za osiguranje jednoga sportskog nogometnog natjecanja troši i milijun kuna, a izmjenama postojećeg zakona želi se povećati sigurnost na sportskim terenima te stati na kraj huliganima i incidentima.
Izmjene zakona pooštrit će kazne za izgrednike, posebice one koji budu ponavljali prekršaje, te dati veće ovlasti redarima i policiji. Između ostalog, plavci će moći prekinuti sportski događaj u slučaju nereda (do sada je to mogao učiniti samo sudac ili delegat). Policija će također moći, prema prijedlogu izmjena ovog zakona, alkotestirati i na putovanjima na utakmice, i na ulasku u sportske objekte sve u koje sumnjaju te im onemogućiti ulazak na sportsko natjecanje.
Usluge redara na sportskim terenima moći će pružati samo tvrtke koje za to budu imale obučene djelatnike, a više će obveza na sebe izmjenama zakona morati preuzeti i sami organizatori sportskog događanja, među ostalim i osigurati brojača prodanih karata, kao i znatnije mjere za suzbijanje nereda, rekao je Ivica Buconjić, državni tajnik u MUP-u objašnjavajući koje to novosti donose izmjene postojećeg zakona koji je na snazi od 2003. godine.
- Želja nam je ovim izmjenama, a slijedom iskustava koje su imale i ostale države u kojima je bilo navijačkog nasilja, povećati sigurnost na našim terenima, da na njima više nema visokih ograda, kao što je to sada slučaj na engleskim terenima - poručio je predsjednik Vlade Ivo Sanader izražavajući nadu da će navijački neredi postati stvar prošlosti i u našoj zemlji.
Sanader oštro osudio navijački poklič 'Za dom spremni'
Pozivajući na edukaciju mladih koji sudjeluju u navijačkim neredima, predsjednik Vlade oštro je osudio upotrebu ustaškog pozdrava „Za dom spremni“ na sportskim terenima, riječima kako su pod tim pokličem nepravedno ubijani ljudi, samo zato jer su bili drugačiji. To nije domoljubni poklič; moramo mladima reći da to nije navijanje, a oni moraju shvatiti taj duh hrvatske prošlosti. Apeliram na ministarstvo da se osigura edukacija mladih i da se ne minorizira ovaj problem, a mnogo mladih ljudi danas ne zna što se točno događalo prije 60 godina, komentirao je premijer Sanader.