Napeti odnosi Njemačke i Turske danas bi mogli biti dodatno pogoršani jer njemački Bundestag odlučuje o rezoluciji kojom će i Njemačka priznati genocid nad Armencima 1915. Prema procjeni njemačkih medija, za rezoluciju će biti većina zastupnika, od kojih su mnogi dobili prijeteću e-poštu u kojoj se vrijeđaju Armenci. Za rezoluciju je vladajuća koalicija, CDU, CSU i SPD te Zeleni, koji su ponovno aktivirali to pitanje ove godine.
I Hitler se sjetio genocida
Prije stotinu godina, Armenaca je u raspadajućem Osmanskom Carstvu bilo dva milijuna, a nakon 1. svjetskog rata preostalo ih je samo 400 tisuća. Turci su iskoristili svjetski rat kako bi se riješili kršćanskih Armenaca, više od milijun natjerali su u sirijsku pustinju. O tome se više nije govorilo, pa je Hitler upravo genocid nad Armencima iskoristio za slikovit naputak vojsci uoči napada na Poljsku: “Naš cilj nije doći do neke crte, nego fizički uništiti neprijatelja... bez milosti, muškarce, žene, djecu. Samo tako osvojit ćemo Lebensraum. Tko, zaista, danas govori o uništenju Armenaca?”
Turska tvrdi da su Armenci poginuli u sukobima. Ni danas mnoge zemlje, ni SAD ni Velika Britanija, nisu priznale da zločin nad Armencima ima razmjere genocida, a u Njemačkoj se priznanje najavljivalo lani, prigodom stote obljetnice, no rezolucija nakon nekoliko odgoda ipak nije donesena.
SAD i Britanija izbjegavaju
Veliku Britaniju lani je zbog nepriznavanja genocida nad Armencima prozvao Giles Fraser, župnik u južnom Londonu i kolumnist Guardiana, ističući kako glavni razlog zbog koga dvije zemlje izbjegavaju tu riječ koja počinje s “g” leži u zračnoj bazi u Turskoj u kojoj su stacionirani američki i britanski avioni. Fraser podsjeća kako je u mnogim zemljama negiranje genocida kazneno djelo, ali kad je riječ o genocidu nad Armencima, koji se smatra dokazanim, poluslužbena politika je izbjegavanje tog pitanja, pa ni Barack Obama nije ispunio obećanje da će priznati genocid, i ove godine je tu riječ propustio spomenuti. Na najavu priznanja genocida u Njemačkoj Turska je žestoko reagirala.
– Njemačka mora biti pažljiva u odnosima s Turskom. Ne vjerujem da će njemački parlament uništiti odnose zbog dva ili tri političara – poručeno je iz Ankare. Na oprez poziva i njemačka ministrica integracije turskog podrijetla Aydan Özoğuz, uvjerena da se rezolucija instrumentalizira. Njemački predsjednik Joachim Gauck dosad je najviše rangirani političar koji je masakr opisao kao genocid.
dolaze njemci polako pameti, svaka čast, nek se proba turčin prijetit rusu po tom pitanju, bilo bi baš zanimljivo.