rekonstrukcija

Prikazano hiperrealistično Kristovo izranjavano tijelo dok je ležao u grobu

Blagdan je Tijelova, misno slavlje i procesija u Rijeci
Goran Kovacic/PIXSELL
16.10.2022.
u 12:07

Biskup Jose Luis Retana Gozalo iz Salamance rekao je da ovaj hiperrealistični prikaz ne podrazumijeva "teološki sukob", jer je misterij postao tijelom, tj. ovako će biti "od pomoći vidjeti misterij, poziv prema misteriju."

Jedna od najvažnijih Kristovih relikvija je Torinsko platno, tj. pokrov u koji je bilo umotano Isusovo tijelo nakon smrti. Dosad su mnoga znanstvena ispitivanja potvrdila njegovu autentičnost, no sada je poslužilo i kao prva rekonstrukcija tijela samoga Isusa Krista, koji je bio umotan u nj. Točnije, od ovoga petka katedrala u Salamanci, u Španjolskoj, domaćin je prve hiperrealistične rekonstrukcije Kristova tijela na temelju podataka dobivenih iz Torinskog ili Svetog platna (Sacra sindone).

Kristova skulptura izrađena je od lateksa i silikona te teži oko 165 kilograma. Krist se nalazi u "mrtvačkom stavu", navodi Catholic News Agency, "noge su malo savijene, ruke prekrižene na razini pubisa". "Cijelo tijelo čovjeka na pokrovu je vidljivo, ništa nije izostavljeno, uključujući obrezivanje.

Kosa koja je korištena je ljudska i može se vidjeti po cijelom tijelu, od stopala do glave sa svim realizmom, bez izostavljanja detalja", navodi CNA, dodajući kako posjetitelji mogu vidjeti svaku poru kože, pjege, trepavice i obrve, ali se skulpturi smiju približiti isključivo s rukama na leđima, u skladu s pravilima izložbe.

"Leđa su blago podignuta, što čini očitim razderotine na glavi uzrokovane krunom od trnja, a postoji i neka vrsta male pletenice koja veže kosu na stražnjoj strani glave. Također se vide modrice na ramenima zbog nošenja težine križa. Na koži možete vidjeti svaku od suznih rana nastalih trzanjem i tragove noktiju u rukama i nogama, kao i onu između petog i šestog rebra na desnoj strani. Nos je slomljen, a desno oko natučeno", navodi CNA.

Biskup Jose Luis Retana Gozalo iz Salamance rekao je da ovaj hiperrealistični prikaz ne podrazumijeva "teološki sukob", jer je misterij postao tijelom, tj. ovako će biti "od pomoći vidjeti misterij, poziv prema misteriju."

"Hiperrealistična skulptura pokušava gledatelju predstaviti 'tijelo ljudske kvalitete bez umjetničkog pokreta', bez interpretacije, izrađeno od multidisciplinarnih znanstvenih podataka temeljenih na studijama o Svetom pokrovu", javlja CNA dodajući kako je kustos izložbe Álvaro Blanco, sa skupinom umjetnika, posvetio više od 15 godina realizaciji ove skulpture.

Skulptura bi u Salamanci trebala ostati četiri do šest mjeseci, a organizatori kažu da je u sljedećih 20 godina žele izložiti u mnogim crkvama širom svijeta.

Ključne riječi

Komentara 20

TE
Tep
14:00 16.10.2022.

Tragovi "noktiju"? Da, google prevoditelj vjerojatno bi tako preveo "nails". Zapravo je riječ o čavlima. I jedno i drugo na engleskom je "nails".

CR
crnioraozx
13:16 16.10.2022.

Koliko ortodoksnih pripadnika Ateističke sekte koji vjeruju da od ničega nastaje sve iako zakoni kemije i fizike to demantiraju soli pamet nama Kršćanima.Ostavite ateisti svoju religiju u vaša četiri zida.

SF
Sv Franjo
13:37 16.10.2022.

Vjera je put do znanja.Kad naučiš- znaš.Materijalni je svijet projekcija a naučnici istražuju ekran,platno misleći da će na njemu otkriti postanak projektora.kojeh nisu niti svjesni da postoji.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije