Ministar financija Marko Primorac dao je izjavu za medije nakon Nacionalne sjednice za uvođenje eura.
- Uvodimo euro u situaciji opće inflacije, to je jedna nezavidna situacija - rekao je ministar koji je istaknuo da je od 5. rujna obavezno dvojno iskazivanje cijena.
- Sve mjere koje smo najavili i dvojno iskazivanje cijena, istaknuta su točna pravila i načini zaokruživanja. Međutim, živimo u jednom tržišnom gospodarstvu i naravno da ne možemo uskraćivati mogućnost da trgovci slobodno formiraju cijene. Što se konverzije same tiče, cijene moraju biti lako uočljive, ispisane na uočljiv način, da bude ispisana i cijena u kunama i cijena u eurima te tečaj konverzije - dodao je ministar.
Ministar financija Marko Primorac izjavio je u srijedu da nema govora o 'haraču' Porezne uprave na oporezivanje gastarbajtera, da je to proces u skladu s načelom oporezivanja svjetskog dohotka i razmjena informacija u tijelima članica EU-a i općenito.
"Porezna uprava neće nikome zavlačiti ruku u džep, ali postoje određeni mehanizmi koji se kontinuirano provode i to tako treba i promatrati, a naši građani mogu mirno živjeti", poručio je Primorac, odgovarajući na pitanja novinara nakon sjednice Nacionalnog vijeća za euro.
Uputio je zainteresirane i da im na sva pitanja koja imaju o tome i pojedinim slučajevima, poput pomoraca, može detaljno objasniti Porezna uprava, kazavši da "u svakom slučaju to nije nikakva hajka niti harač, a zašto je to tako izašlo u novinama ne znam".
Komentirao je i najave Sindikata da na jesen idu u štrajk ako ne dođe do povećanja plaće.
- U skladu sa situacijom ćemo adekvatno reagirati. Nekakvo strpljenje u tom kontekstu ne bih tumačio kao nešto što je loše ili dobro. Svaki dan se suočavamo s novim problemima, plinare, vodovoda, to su teme o kojima smo raspravljali i imamo spremna određena rješenja. Nekakav prostor koji je na raspolaganju nećemo ispucati od jednom jer postoje brojni izazovi s kojima ćemo biti suočeni u budućnosti i nećemo sve ispucati. Volio bih da napravimo distinkcije od ove krize i prethodnih kriza, covida i potresa, gdje je državni intervencionizam u smislu povećanja državne potrošnje bio dovoljan. Ako je mjera bila nedovoljna, netko se javio da je dobio novac, a moglo se to popraviti. U aktualnoj situaciji mjere moramo provoditi ciljano jer pretjerani državni intervencionizam ili povećanje deficita utječe na inflaciju. Možemo pomoći kratkoročno svima, zadužiti se puno, povećati deficit, mjesec dana će svi biti sretni i reći da je Vlada super, a nakon tog inflacija bude 30 posto, traže se nove mjere, a fiskalni prostor ne postoji. Moramo biti oprezni i sigurni kada određene mjere budu potrebne da ih donosimo ciljano i da fiskalni prostor bude adekvatan - kazao je ministar financija.
Rekao je kako će Vlada donijeti mjere pomoći, ali neće moći pomoći svima.
- Građani i gospodarstvenici moraju znati da su vremena teška, da moraju pronalaziti načine kako tome doskočiti. S podsmjehom su dočekane naše preporuke u smislu štednje energenata, ali kako se približavamo jeseni ljudi postaju svjesni toga i znaju da je to jedino moguće rješenje. Ministarstvo će pomagati skupinama koje su najugroženiji jer novaca za sve nema - rekao je ministar Primorac.
A da se smanje troškovi preskupe države. Jedna Nizozemska ima vlasnički udio u 17 tvrtki, a Hrvatska mislim oko 1000 tvrtki. A da ne pričamo o prevelikom teritorijalnom ustroju, broju ministarstava, agencija, lošoj javnoj nabavi. Tako da tu ima puno prostora za djelovati, a ne za uvesti najgori porez u povijesti, porez na nekretnine, koji bi nas pretvorio u podstanare u vlastitom domu i vrlo brzo veliki dio građana ostavio bez doma.