Sharif Mobley (26), koji je nedavno uhićen u Jemenu kao član Al-Qa’ide i kao umiješan u nekoliko terorističkih napada, radio je od 2002. do 2008. u šest nuklearnih elektrana u SAD-u.
Planirao niz napada
AP navodi da je Mobley radio u nuklearkama u New Jerseyju, Pennsylvaniji i Marylandu, a New York Times otkriva da je bio blizak radikalnom jemenskom kleriku Anwaru al-Awlakiju. S Al-Awlakijem je bio povezan i Umar Farouk Abdulmutallab (23), Nigerijac koji je na Božić pokušao srušiti avion nad Detroitom. Nigerijčev napad morali su sprečavati sami putnici zbog propusta obavještajnih službi koje su tjednima ranije imale informaciju o napadu. U Mobleyjevu slučaju otkriva se još jedan sigurnosni propust obavještajaca. Mobley je uhićen prije 10-ak dana, nakon pucnjave između jemenskih snaga sigurnosti i 11 pripadnika Al-Qa’ide, za koje se sumnjalo da planiraju niz terorističkih napada u Sani, glavnom gradu Jemena.
Nije narkoman pa je OK
Zbog komplikacija s metalnom šipkom u nozi prevezen je u bolnicu, odakle je pokušao pobjeći prije tjedan dana, ubivši pritom stražara kojemu je oteo pištolj. Unatoč svemu, tek u subotu obavještajne službe suuočile gdje je godinama radio pripadnik Al-Qa’ide. Čak i nakon tog otkrića, nije se sa sigurnošću znalo je li državljanin SAD-a ili Njemačke, nego samo to da su mu roditelji iz Somalije. New York Times navodi da su nadležne službe dulje vrijeme imale informacije o njegovim ekstremističkim sklonostima, vjerojatno i prije 2007., a AFP da u sigurnosnim provjerama u nuklearkama nikada nije označen kao rizična osoba jer bio je bez kriminalnog dosjea, nije koristio droge te je uredno prošao psihološke testove. Što mu je točno bilo u opisu radnog mjesta, još se istražuje, a nagađanja sežu od laboranta do poslova u transportu i gradnji.
Jemen i Nigerija od prošle godine uporište Al-Qa’ide
U siječnju 2009. ujedinile su se organizacije Al-Qa’ide iz Jemena i S. Arabije te je potvrđeno da su nova uporišta terorističkog pokreta postali Jemen i Nigerija. Slaba vlada s time s ne uspijeva nositi, a dodatni je problem to što je zemlja još od 7. stoljeća plemenski vrlo rascjepkana i izložena raznim unutarnjim sukobima. U posljednjih 15 godina oteto je više od 200 stranca, a teroristički su napadi zaredali nakon podrške Jemena napadu na režim Sadama Huseina. Jemenu se usto predviđa gospodarski slom. Na naftu otpada 90% BDP-a, izvorima se kolaps predviđa 2017., a već sada u bijedi živi 15% stanovnika.
Ma gdje bi musliman bio terorita i ubica. To njima Kuran \"ne dozvoljava\"!