Međutim, ni šest godina fakulteta nije ih učinilo spremnim za kompetentan rad s pacijentima – jednostavno se ne osjećaju sigurnim jer su radom u hitnoj, koji najćešće biraju, bačeni u vatru bez iskustva. Na to većina njih ukazuje već desetak godina. Da su mladi doktori zakinuti za kvalitetnu praksu, dobro znaju i njihovi ne toliko stariji kolege koji su prošli staž i uvijek će reći kako im je bio od nemjerljive koristi.
Sagledavajući taj problem, u okviru planirane reforme zdravstva prošlog je ljeta donijet Nacionalni plan za mlade liječnike. Taj plan podrazumijeva svojevrsni praktični nastavak edukacije liječnika nakon dobivanja licence. Edukacija bi odvijala u zdravstvenim ustanovama i cilj joj je osnažiti mlade liječnike. Do utorka se ima sastaviti radna skupina koja će potom definirati detalje buduće edukacije, najavio je u srijedu ministar Vili Beroš. U radnu će skupinu ući predstavnici Liječničke komore, Zbora i drugih. U srijedu su ideju podržali dekani četiriju medicinskih fakulteta, a pogotovo predstavnici studentskih zborova svakog od njih.
– Cilj je iznjedriti program koji će biti primjenjiv za sve liječnike i nakon kojeg će se mladi liječnici osjećati sigurnije i kompetentnije. Pritom namjeravamo popularizirati primarnu zdravstvenu zaštitu, prvenstveno obiteljsku medicinu jer je to najdeficitarnija grana u zdravstvu. Ne želim otezati, cilj je da se krene s generacijom koja će diplomirati 2024.. Program neće biti obavezan već će se stimulirati. Očekujemo da bude win-win situacija i za mlade liječnike i za pacijente – rekla je dr. Ada Barić Grgurević, voditeljica radne skupine. Ideja je, naime, da liječnici koji izaberu taj program osnaživanja dobiju dodatne bodove za specijalizaciju, a dakako taj bi se rad i plaćao, kao što se svojevremeno plaćao staž. Program će se provoditi u zdravstvenim ustanovama.
Ukidanje staža koje je zakinulo generacije liječnika obrazlagalo se obavezom radi usklađivanja s EU. Međutim, pravi razlog, o kojem zdravstveni autoriteti ne govore naglas, jest taj što se fakulteti nisu htjeli odreći šestogodišnjeg studija medicine - satnice i predavanja koje on nosi, pa nisu prilagodili studije na pet godina plus godina prakse, kako je to u mnogim zemljama.
Video: Ozbiljne optužbe u KB Dubravu dovele inspekciju
Koje prodavanje magle i prezentiranje nemoguček.Njemu je kristalno jasno da je javno zdravstvo u kaosu i kolapsu,Kako tumačiti da je za vrijeme vikenda na odjelima po jedna medicinska sestra koja mora djeliti hranu,ljekove,vaditi krv,ihigijenski brinuti za pacjente,Nema sestara,tehničara a i lječnika.Pojedini lječnici koriste ovo kako bi površnim pregledima i nedorečenosti dijagnoze te uskraćivanja lječenja usmjerili pacjenteka privatnim ordinacijama koje gle čuda oni vode.O kakvom opterečenju lječnika govorite kad oni više rade privatno i ubiru dva primanja nego u javnom zdravstvu gdje su jedan od uzroka sve večih lista čekanja,Ja osobno imam loše iskustvo s specijalističkim lječnikom koji me je 4 mjeseca lječio protiv druge bolesti bez brisa i vađenja krvi i nikom ništa. Da nije bilo moje lječnice i njene intervencije vjerojatno nebi hodao.I nikom ništa.Žena mi je u bolnici ali dolazak u bolnicu je skoro pa nemoguć a ako hitna i stigne pregledi su radi reda i nije dovoljno da je temperatura 40 stupnjeva .A DABI SE UTVRDILO DA IMA SEPSU.i SAD JE PITANJE OPORAVAK.aKO NE USPIJE NITKO NIJE KRIV.Blago nama i ovakvoj nazovi zdravstvenoj zaštiti. ,