INSPEKCIJA ŠUTI Hercegovina na udaru ilegalnih kopača mineralnih sirovina

Privatne tvrtke pokrale hercegovački boksit

13.05.2009.
u 23:00

Dok Prijedlog zakona o rudarstvu Federacije BiH čeka na usvajanje, a rudari danima od županijske vlasti traže isplatu plaća, dobili smo informaciju kako na širem prostoru zapadne Hercegovine privatne tvrtke i pojedinci ilegalno iskopavaju i prodaju na tisuće tona rude boksita.

Ilegalni iskopi
Prema dobivenim informacijama, samo je na jednom ilegalnom kopu na području općine Posušje iskopano blizu 20.000 tona boksita, što je potom mađarskim kupcima prodano za 1,7 milijuna maraka. Slične ilegalne aktivnosti, koje u svim pravno uređenim državama podliježu višegodišnjim zatvorskim kaznama, obavljaju se na još desetak sličnih ilegalnih rudarskih iskopa. Pitanje ilegalnog eksploatiranja rudnih bogatstava tek je nedavno otvoreno na sjednici Općinskoga vijeća u Posušju, ali je izostala reakcija mjerodavnih inspekcijskih službi.

“Akcija izgleda ovako”, opisuje naš sugovornik na koji način privatne tvrtke i pojedinci sa svojom mehanizacijom kradu hercegovački boksit. “Oni su došli do dokumentacije o istraživanjima rudnih bogatstava koju je radio Geološki ured u Mostaru. U studiji je naveden i sadržajno opisan veliki broj lokacija s potencijalnim ležištima boksita.

Zapravo, samo je potrebno imati mehanizaciju i kamione kako bi se otpočelo s ilegalnom eksploatacijom i prodajom rude”, tvrdi naš sugovornik koji je zbog već doživljenih neugodnosti inzistirao na anonimnosti. Federalni rudarski inspektor potvrđuje kako su im zbog problema ilegalnih rudnih kopova u Hercegovini stigle brojne pritužbe. Postojeći zakonski propisi o eksploataciji mineralnih sirovina ih onemogućuju da iziđu na teren jer nije riješeno pitanje inspekcijske nadležnosti.

Uz potvrdu kako je upoznat s problemom ilegalnog vađenja rude, federalni ministar energetike i rudarstva Vahid Hećo tvrdi da je predloženi zakon o rudarstvu trebao doprinijeti postizanju racionalne i održive eksploatacije mineralnih sirovina.

Financijska pomoć
“Vlada Federacije je i predvidjela zaštitu rudnog blaga. Prethodno su o predloženim rješenjima konzultirane županije jer je riječ o resursima iz zajedničke nadležnosti s federalnim razinom vlasti”, tvrdi ministar Hećo napominjući kako će ovim riješiti brojna druga otvorena pitanja glede rudnika u Hercegovini, kao što su uplata neisplaćenih doprinosa rudarima i financijska pomoć iz federalnog proračuna.

Zakonom su definirani načini i uvjeti upravljanja mineralnim sirovinama, potom zaštita i izvođenje rudarskih radova, mjere zaštite na radu, obustava izvođenja i trajni prekid rudarskih radova, tehnička dokumentacija i projektiranje, rudarska mjerenja i rudarski planovi, kao i inspekcijski nadzor i zaštita te uređenje prostora.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije