Zašto Hrvatska, koja je u katastrofalnoj demografskoj situaciji, nema nikakvu politiku useljavanja i što se može dogoditi ako ad hoc mjerama pribjegne useljavanju stanovništva bez plana i programa?
Za razliku od nas, sve razvijene zemlje imaju i vode selektivnu politiku useljavanja. U zemlji u kojoj se svi političari kunu u nacionalne interese, uključujući i Most kojem je arbitraža Ine nacionalni interes par excellence, nitko od njih ne mari za pronatalitetnu i politiku useljavanja, koje su veći nacionalni interesi od Ine.
Dok nas uvjeravaju da je rad do 67. godine nužnost, poslodavci, kad im zatrebaju radnici poput brodomontera, zavarivača i sezonskih radnika, ne posežu za prekvalifikacijom domaćih radnika, nego traže kvote za zapošljavanje stranaca. Savez samostalnih sindikata Hrvatske, a u povodu 2300 novoodobrenih kvota za zapošljavanje stranaca, upozorio je da poslodavci radije sklapaju ugovore na određeno i svake godine kukaju kako nemaju radnika za sezonu jer im je radnik migrant spreman raditi za nižu plaću, a Vlada uredno otvara granice za jeftiniji i fleksibilniji rad.
Državi ne može biti u interesu iseljavanje mladog i obrazovanog stanovništva i useljavanje jeftinije radne snage koja će još spustiti cijenu rada i niskim doprinosima neće puniti mirovinske fondove.
>>Cijeli tekst pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od petka ili prelistajte u našem e-izdanju
U današnjem broju donosimo i sljedeće teme:
>>Odnos snaga u HDZ-u: Brkić istisnuo Jelića i bit će Karamarkov zamjenik u stranci
>>Velikani: Tko su Hrvati na stranim poštanskim markama
>>Hrvat u Skupštini Srbije: Lošije od nas u Srbiji kotiraju samo Albanci
>>Prvi europski špijun nije ni nalik Jamesu Bondu
>>Milan Ivkošić: Za Hrvatsku je spas što prije riješiti se Mostovih 'komunista'
>>Dinamo će biti jedini klub koji će voditi optuženik
Ne treba nama politika useljvanja genijalci, nego politika prestanka iseljavanja za početak.