Vlada Haitija procjenjuje da je u potresu, koji je u utorak razorio dvomilijunski glavni grad Port-au-Prince, poginulo između 100 i 200 tisuća ljudi. Pokaže li se ta brojka istinitom, to bi bio jedan od deset najtragičnijih potresa u ljudskoj povijesti.
- Grad izgleda kao nakon dvotjednog bombardiranja - prenijeli su DPA i Reuters izjavu haitskog predsjednika Renéa Prévala.
Do sada je iz ruševina izvučeno 50.000 žrtava. BBC navodi UN-ovu procjenu da je porušeno 30% zgrada, u nekim područjima i do 50%, a u predgrađu Leogane čak 90%, te da je na ulici ostalo 300.000 stanovnika. Razorene su i predsjednička palača te zgrada parlamenta, a predsjednik je svoj ured preselio u jednu od policijskih postaja bez telefona, vode i struje.
Bande i pobune
Jedna od najsiromašnijih zemalja svijeta s ionako vrlo slabom vladom, sada je praktično ostala bez funkcionalne vlasti. Izvlačenje možda još i 150.000 mrtvih i preživjelih iz ruševina otežano je time što spasioci zaziru od rada noću. Razlog je nagli rast nereda na ulicama jer su ogorčeni građani sve agresivniji zbog sporog dopremanja pomoći. Kretanje ulicama humanitarcima otežavaju ruševine, a građani su iz prosvjeda počeli graditi i barikade nagomilavanjem leševa. Usto, iz porušenog je zatvora pobjeglo oko 4000 zatvorenika, koji su iskoristili šansu, te su grad otimačinom stale terorizirati i naoružane bande.
Povratak diktatora!?
Haiti je jučer posjetila američka državna tajnica Hillary Clinton te je obećala da će najkasnije do ponedjeljka SAD zbog sigurnosnih problema i organiziranja humanitarne pomoći razmjestiti 10.000 vojnika te da će poslati nosač aviona USS Carl Vinson. Kako je i zračna luka jako oštećena te sada može prihvatiti najviše 90 letova dnevno, haitska vlada upravljanje njome prepustila je SAD-u. UN je u petak pozvao članice da pošalju 562 milijuna dolara pomoći, neophodna za ukupno tri milijuna unesrećenih.
Do subote je prikupljeno 360 milijuna dolara, ali se samo manji dio tog novca može poslati hitno. U potresu je stradala i luka pa je prvi brod uplovio tek u noći na subotu. UN izvještava i o izbjegličkom valu prema susjednoj Dominikanskoj Republici. Povratak iz egzila u JAR-u najavio je bivši haitski diktator Bertrand Aristide koji je protjeran 2004. jer je u tri predsjednikovanja brutalno gušio demokraciju te podupirao narkodilersku elitu i pranje novca. On sada tvrdi da dolazi “kako bi pomogao svome narodu”.
Hrvati o stanju na otoku
- Zasad nije loše - kaže nam Osječanka Renata Kasač, koja sa suprugom Davorinom, zaposlenim u UN-u, te dvjema kćerima, živi u Haitiju.
- Uspjeli smo kupiti benzin, ali po dvostruko većoj cijeni. Benzin sada u Haitiju znači gotovo sve - kaže ona.
Benzin je važan ne zbog vožnje, jer su i inače uske i loše ulice sada još i zakrčene leševima i ruševinama, nego zbog nedostatka struje jer benzin pokreće generatore i invertore u kućama.
Hrvatski šef diplomacije Gordan Jandroković ponudio je novčanu pomoć u kupnji zrakoplovnih karata hrvatskim državljanima koji žele napustiti Haiti. Iz Ministarstva kažu da im se do sad nitko nije javio s takvim zahtjevom.
Vukovarac Milan Kljajić i sinoć se na internetu čuo sa svojim sinom i snahom koji su u Haitiju. - Kažu da su dobro, ali i da ne izlaze iz UN-ove baze. - Mrtvi leže uz cestu, sve je razrušeno, a domaći blokiraju promet kako bi došli do hrane. Govore da se osjeća smrad leševa ispod ruševina - navodi Kljajić. (sve/vlm, bb/vlm)
soko1 a što su tu krivi deseci tisuća djece poginuli u potresu??? I ta djeca su živjela u razvratu, bludu, otimačini.... Nešto ne štima u toj tvojoj teoriji....