Od 1244 hrvatska otoka, hridi i grebena, naseljeno je njih 66. Više od 80 posto u vlasništvu je države, a ostali su u privatnom vlasništvu. Jedan od njih je Mali Kosmač u Splitsko-dalmatinskoj županiji, koji se prodaje od 2016. godine.
Njegova površina od 5 tisuća kvadratnih metara u privatnom je vlasništvu starosjedioca iz Vinišća. Cijena mu je trenutno 700 tisuća eura, no iz agencije za N1 kažu da bi ona mogla narasti i do milijun eura.
Zainteresiranih je kupaca, kaže vlasnica agencije za nekretnine Jasminka Biliškov, itekako bilo. Ipak, svi su vrlo brzo odustali kada su shvatili da prostornim planom nije dozvoljeno građenje i kada bi se upoznali s propisima prostornog planiranja.
Otok, kojeg je ekipa N1 televizije posjetila, okružen je oštrim stijenama te je na njega nemoguće pristati. U unutrašnjosti ima makiju i nisko raslinje. Iz Splitsko-dalmatinske županije kažu da je pogodan isključivo za bavljenje poljoprivredom.
Mišljenja mještana su podijeljena - jednu smatraju da se ne bi trebao prodavati, posebno strancima, dok drugi s time nemaju problema. Agentica za nekretnine Jasminka Biliškov smatra da bi Hrvatska na sličnim otočićima mogla zaraditi ako dođe do promjene zakona i prostornoga plana.
Do rasprodaje hrvatskih otoka, ipak, neće doći. Naime, činjenica je da se ne prodaje otok, nego zemljište na otoku. Njegova je obala pomorsko dobro kojim upravlja županija, a nitko ne može biti njegov vlasnik.
otoci se ne mogu prodavati. zemlja je sveta. svi znamo da bi comparadori u stranoj sluzbi to po zadatku ucinili. a compardorima koji se po zadatku bave prodajom narodne svetinju se za izdaju sudi. sudi i osudi. a sve prodano ce bit vraceno narodu. uvik se lako nacionalizira ukradeno i otudjeno. to je stvar politicke volje. a narod svoju zemlju i njezine prirodne resurse ne prodaje ni za cakod. nima cijene za ono ca je sveto.