– Proizvodnjom dizela za potrebe grijanja, geotermalnom elektranom u Rečici, elektranom na Kupi i poticanjem postave solarnih panela Karlovac bi prvi u Hrvatskoj ostvario energetsku neovisnost, što je važno ne bi li nam život bio jeftiniji, zdraviji i ugodniji – kaže Davor Petračić, građevinar i građanski aktivist.
Novih 20 radnih mjesta
S obzirom na to da je najvjerojatnije osigurano grijanje ove zime za oko osam tisuća korisnika gradskog centralnog grijanja, i vlast i građani razmišljaju o tome koje su alternative postojećem toplinarskom sustavu u Karlovcu jer je on dugoročno neodrživ. Spominju se energane na biomasu i gradnja elektrane u prigradskom naselju Rečica, gdje se nalaze izvorišta vrele vode.
Ta bi elektrana služila i za grijanje grada, a geotermalni izvori mogli bi poslužiti i poljoprivrednicima te otvaraju mogućnost turističkog zamaha. Petračić, koji se vrlo aktivno uključio u problem grijanja posljednjih mjeseci, zalaže se i za to da se u Karlovcu iz otpada proizvodi dizel za grijanje.
– Od tone komunalnog otpada može se dobiti 330 litara vrhunskog sintetskog dizela pomoću određene njemačke tehnologije, koja stoji 18,000.000 eura. Deset milijuna se može dobiti iz fondova Europske unije, a ostatak se može osigurati kreditom Europske banke za obnovu i razvoj uz kamatu od 4,5 posto na rok od pet godina. Povrat ulaganja ostvariv je za četiri do šest godina – kaže Petračić.
Biološki otpad, kaže, u manje od tri minute pretvara se u dizel.
– Turbina prirodni proces od tri tisuće godina, dakle, svodi na nekoliko minuta. Postupak je bez utjecaja na okoliš. Takav pogon bio bi dostatan za proizvodnju dizela za Gradsku toplanu, a cijena grijanja bila bi dvostruko niža – računa Petračić i dodaje da se pogon može sagraditi za oko dvadeset tjedana, da za njega ne treba više od četiri hektara prostora, a zapošljavao bi oko 20 ljudi.
Prolazi i šumski otpad
Ističe podatak da komunalni otpad može stvoriti 17 posto više dodane vrijednosti od ukupnog hidropotencijala u Hrvatskoj.
– Ovom tehnologijom riješio bi se i problem odlaganja mulja s pročistača otpadnih voda. Sirovina može biti i poljoprivredni i drvni otpad kojeg je šest puta više nego komunalnog – navodi Petračić.
Tko o čemu, Petračić o grijanju na biomasu. Ima se para, pa par milijuna eura nije problem. Dosadna samopromocija s ciljem prepoznatljivosti na slijedećim lokalnim izborima. Loše zapakirani PR mladog i dokazanog "istraživačkog novinara". Još je samo falilo da autor članka napiše kako je on osobno, ili večernji list, otkrio izvore tople vode u Rečici. Smiješno i tužno.