Svi su složni

'Proizvodnju lijekova treba vratiti u Europu'

lijekovi
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL/Ilustracija
1/4
19.05.2020.
u 06:00

S našim tvrtkama razgovarali smo o inicijativi o farmaceutskoj strategiji zbog nestašica u Europi

Zabrana izvoza nekih lijekova i nestašica zaštitne opreme u jeku pandemije COVID-19 pogodila je europske zemlje i pokazala ovisnost EU o proizvodima iz Kine i Indije. Proteklih se dana stoga intenzivirala inicijativa o europskoj farmaceutskoj strategiji koja bi umjesto ovisnosti o kineskoj i indijskoj proizvodnji, EU osigurala pristupačnost, održivost i sigurnost opskrbe lijekovima.

Financijski poticaj

Na videokonferenciji ministara zdravstva članica EU, održanoj u srijedu u sklopu hrvatskog predsjedanja Vijećem Europe, pomoćnica hrvatskog ministra dr. Vera Katalinić-Janković naglasila je kako je adekvatna opskrba sigurnim, učinkovitim i pristupačnim lijekovima ključna za pacijente diljem Europe, a povjerenica Europske komisije za zdravlje i sigurnost hrane Stella Kyriakides ustvrdila je da moramo uspostaviti načine za proizvodnju lijekova unutar EU i osigurati da građani i bolnice mogu u svakom trenutku imati pristup osnovnim lijekovima.

Video: Luka Čičin Šain: 'Već imamo rezultate da postoje lijekovi koji mogu djelovati protiv COVID-19'

- Europa mora ponovno postati neovisnija o Aziji kad je riječ o lijekovima - izjavio je njemački ministar zdravstva Jens Spahn najavivši da će opskrba lijekovima biti jedna od ključnih tema njemačkog predsjedanja Vijećem EU u drugoj polovici ove godine. - Želimo uvesti i financijske poticaje kako bi se proizvodnja važnih djelatnih tvari ponovno premjestila u Europu - otišao je i korak dalje Spahn.

U kojoj se mjeri uopće lijekovi proizvode u Aziji i što bi farmaceutska strategija zapravo značila? Već u izjavi European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations (EFPIA) stoji da EU izvozi više od 60% svih globalnih lijekova i da se 76% aktivnih farmaceutskih sastojaka (API) koji se koriste u proizvodnji inovativnih lijekova u Europi i nabavlja u EU, a 11% dolazi iz SAD-a. Samo 9% API-ja potrebnih za proizvodnju u EU potječe iz Azije, uključujući Južnu Koreju i Japan. Jeftiniji generici se pak velikim dijelom proizvode posebice u Indiji. - Nažalost, koristeći cijenu kao jedini kriterij pri nabavi lijekova, proizvodnja se preselila iz EU u dalekoistočne zemlje. Jedini način da se farmaceutska industrija na održivi način vrati u EU jest da se u proces odlučivanja uvedu i drugi kriteriji, npr. mjesto proizvodnje unutar EU, pouzdanost opskrbe tržišta EU, proizvodnja uz zaštitu prirodnog okoliša ili korištenje zelene energije - kaže Mislav Vučić, glavni izvršni direktor JGL-a.

U Plivi se slažu da je važno da EU podržava proizvodnju unutar granica i da se ne oslanja u prevelikoj mjeri na proizvodnju u državama trećeg svijeta. - Usprkos predrasudama farmaceutska proizvodnja nije toliko vezana za Kinu ili neke druge zemlje, kao što je to slučaj u pojedinim industrijama, tako da ova kriza nije poremetila proizvodnju lijekova i redovnu opskrbu tržišta. Ipak na dijelu, pogotovo aktivnih farmaceutskih supstancija postoji značajna povezanosti s Indijom - navode iz Plive. Teva, unutar koje posluje i PLIVA, ima proizvodne kapacitete na 31 lokaciji - osim u Hrvatskoj u Bugarskoj, Češkoj, Njemačkoj, Mađarskoj, Španjolskoj, Poljskoj i drugim zemljama, a ukupno u Europi zapošljava više od 19.000 ljudi. Belupov lanac nabave 76% sirovina i ambalaže kupuje od EU dobavljača, dok na dobavljače iz trećih zemalja otpada 24% vrijednosti.

Ovo je Hrvatska prilika

- Ova je kriza pokazala koliko je važno da EU, ima "svoju" proizvodnju lijekova te da je upravo to bitnije od toga da se, na račun kratkoročnih ušteda proizvodnja preseli u daleke zemlje izvan EU, koje imaju jeftiniju radnu snagu te manje ekološke zahtjeve. Ova kriza jedinstvena je prilika da se Hrvatska reindustrijalizira i krene novim smjerom - kažu u Belupu.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije