Izlaskom HZZO-a iz riznice, premijer Milanović i njegov ministar financija ostali su bez argumenata kojima mogu uzvratiti na provalu bijesa sa sveučilišta zbog uključivanja fakultetskih milijardu kuna u državnu riznicu.
Njih dvojica bi taj potez lagano pravdali međunarodnim financijskim standardima da taj isti standard nije narušen kod HZZO-a. Nevezano za to jesu li to stvarne namjere ministra zdravlja Siniše Varge, ovako proizlazi da je HZZO izvukao zdrav novac od uplaćenih doprinosa na svoj račun, a državi ostavlja bolnice da pokriva njihove gubitke. Koliki su gubici u zdravstvu? Tko jamči da se taj manjak, primjerice, neće namirivati upravo iz fakultetskog dijela budžeta?
Dodatna je karakteristika predloženog proračuna da su, zbog drukčijeg obuhvata, brojne stavke neusporedive s ovogodišnjim, a to zbrajanje krušaka i jabuka otvara prostor za prikrivanje stvarnih namjera. Financijaši po tvrtkama često znaju reći da istovremeno vode tri knjigovodstva, jedan za vlasnike, drugi za državu i treći najtočniji za sebe. Ovaj plan više je za inozemnu nego za domaću upotrebu, ali vlast griješi ako misli da kreativnim računovodstvom može nekoga zavarati ili stvoriti novac kojeg nema. Proračun je lako kvarljiva roba. Ako ne za tri mjeseca, svi će nedostaci nerealnog planiranja izaći na vidjelo za godinu dana, a to će se Milanoviću vratiti kao bumerang.
>>Matić: Hvala na povećanom proračunu; Milanović: To nije milostinja već politika
>>Proračun je dobar na papiru, no srušit će ga naplata poreza
...ostave bez nadzora 23 milijarde zdravstvenih kuna... a onda idu nadzirati 1,6 milijardi sveučilišnih kuna...