Uredite Ustavom područje ljudskih prava i temeljnih sloboda. Zatražile su to jučer od saborskog Odbora za ustav nevladine udruge – Centar za mirovne studije, CESI, GONG, Documenta, Građanski odbor za ljudska prava, Iskorak i Zelena akcija koje su četvrtu promjenu Ustava odlučile iskoristiti i za podnošenje svojih amandmana na predložene ustavne promjene.
>>Šeks i Mesić na ručku pretresli teme od 1971. do 1990. godine
Vrednota i nenasilje
Traže da se u najviše vrednote koje Ustav štiti uvrsti i nenasilje kao i održiv razvitak, a da se u članku koji se odnosi na jednakost svih u Republici Hrvatskoj navede i pravo na spolno usmjerenje koje je, smatraju, jedan od temeljnih razloga diskriminacije i neravnopravnosti u našem društvu.
– Ustavne promjene nužno je proširiti u smislu zaštite ljudskih prava, a vezano za seksualnu orijentaciju. Zato tražimo da se zabrani i kažnjava svaka nesnošljivost na osnovi spolne orijentacije te da se odnosi u istospolnoj zajednici urede zakonom kao što je to uređeno za osobe koje su u braku i izvanbračnoj zajednici – istaknula je Sanja Juras, koordinatorica lezbijske grupe Kontra.
Ukidanje imuniteta
Udruge inzistiraju i da se Ustavom zajamči pravo na pristup informacijama koje posjeduju tijela javne vlasti, izuzev onih koje su klasificirane kao tajne, a saborskim bi zastupnicima ukinuli imunitet ako se sumnjiče da su počinili kaznena djela za koja je propisana zatvorska kazna od minimalno pet godina.
Traže i smanjenje broja potrebnih potpisa na referendumu, s otprilike 440 tisuća na maksimalno 220 tisuća.
Osobe s duševnim smetnjama i one lišene poslovne sposobnosti, a kojih je u Hrvatskoj prema lanjskim podacima bilo 16.608, žele, kao što je to tako u Velikoj Britaniji, pa i susjednoj Sloveniji imati pravo glasovanja i tako biranja saborskih zastupnika, predsjednika...
– Svi ovi zahtjevi jako su prihvatljivi i čini mi se da moraju donijeti nužne promjene. Život je jednostavno otišao dalje i potrebno nam je osuvremenjivanje – komentirala je inicijativu udruga Ingrid Antičević Marinović ( SDP).
Sve dostavljene amandmane Odbor za Ustav će, poručio je njegov predsjednik Vladimir Šeks, razmotriti i dostaviti ih ovlaštenim predlagateljima Ustava, odnosno Vladi, petini zastupnika i predsjedniku Ivi Josipoviću.
Ma da, uz sve potrebne preinake u Ustavu (ukinuti glasanje dijaspore, ne-davanje novčane \"pomoći\" dijaspori, ne-financiranje općina i gradova koji se ne mogu sami izfinancirati, ali \"moraju\" imati status JLPS, kako bi plaću bez rada zaradili..) još taman imamo vremena i za rasprave o seksualnom usmjerenju! Nemam ništa protiv gay populacije, ali-niste na dnevnom redu!