U SDP-u pripremaju paket antikorupcijskih zakona kojim planiraju otvoriti novu saborsku sezonu. Prvi zakon koji će, u suradnji s HSS-om, uputiti u proceduru je Zakon o ispitivanju porijekla imovine kojim će tražiti sustavno utvrđivanje porijekla imovine i imovinskih kartica.
Suradnja s poreznom
Prijedlog ide u pravcu proaktivnog djelovanja Porezne uprave koja zajedno s Uredom za sprečavanje pranja novca, drže u SDP-u, ima sve alate da analizirajući porezne kartice utvrdi postoji li razlika u količini imovine i primanjima pojedinog poreznog obveznika, a posebno dužnosnika, politički istaknutih osoba i onih koji su sudjelovali u procesu pretvorbe i privatizacije.
– Takva analiza uključivat će i svu imovinu koju je porezni obveznik darovao, prodao ili na drugi način prenio na druge osobe. Dakle, Zakon se ne bi odnosio samo na dužnosnike nego i na osobe koje se nalaze na nekim utjecajnim pozicijama. Primjerice, na ravnatelje javnih poduzeća, osobe poput Ramljaka iz Agrokora – kažu u SDP-u.
Zakonom će tražiti i da Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa, koje nadzire imovinske kartice dužnosnika, također može surađivati s Poreznom upravom i ostalim institucijama te ih upozoriti na moguće sumnjive slučajeve porijekla imovine. Prema prijedlogu zakona, podaci o osobama za koje se utvrdi da imaju nerazmjer primanja i imovine, moći će se povezati s bazom podataka o javnim nabavama, koncesijama, donatorima političkih stranaka i kandidata kako bi se dodatno otkrile potencijalne veze političke korupcije, a porezna uprava, tj. Ministarstvo financija morat će podnositi godišnji izvještaj Saboru o rezultatima ispitivanja porijekla imovine.
– Svjesni smo da ima onih koji će tvrditi da sva rješenja za utvrđivanje porijekla imovine već postoje, ali pitanje je što ste učinili i kakvi su afekti vašeg činjenja po tom pitanju. Problem sadašnjih zakonskih rješenja je selektivni pristup. Gledamo da se pitanja tog tipa otvaraju kada netko padne s vlasti. Ministri Kuščević i Žalac evidentni su primjeri kojima se jasno vidi da se sredstva istrage počnu provoditi kada su nevažni – kaže profesor Josip Kregar, povratnik u SDP koji koordinira grupom koja radi na setu antikorupcijskih zakona.
Definirati pravila lobiranja
Kregar podsjeća i kako je još prije šest godina sklopljen sporazum između DORH-a i Ministarstva financija, ali da u međuvremenu nije primijetio velike rezultate. Osim Zakona o porijeklu imovine, SDP će tražiti i donošenje Zakona o lobiranju.
Prijedlog, kaže Kregar, već postoji i izradilo ga je još 2013. Hrvatsko društvo lobista i SDP ga je, kaže, spreman podržati i progurati u saborsku proceduru i pomoći da se taj zakon napokon donese. Kregar kaže kako je nužno konačno definirati jasna pravila lobiranja što bi, naglašava, smanjilo mogućnost korupcije, a što ni jedna vlada dosad, uključujući i SDP-ovu, nije imala hrabrosti donijeti.
Kregar ističe kako će osim ta dva zakona, SDP uskoro izići i sa svojim Etičkim kodeksom obavljanja javnih dužnosti.
Ajmo donijeti još tisuću novih zakona, od toga će hrvatska ekonomija sigurno procvasti!