Njemačko društvo šokirano je i zgroženo rezultatima istrage o ubojstvu Waltera Lübckea, lokalnog političara i lidera CDU u okrugu Kassel u središnjoj Njemačkoj.
Pokazalo se, naime, kako je Lübckea zbog njegovih političkih stavova, prvenstveno zbog njegovih stavova o imigrantima, ubio ekstremni desničar, što je prvo takvo politički motivirano ubojstvo dužnosnika u toj zemlji još od vremena nacizma.
Ustrijeljen na terasi
Lübcke je, naime, pronađen kako leži na terasi svoga doma u mjestu Istha, stotinjak kilometara sjeverozapadno od Frankfurta, s ranom od metka na glavi. Prevezen je hitno u bolnicu, no proglašen je mrtvim dva sata kasnije, a obdukcija je pokazala da mu je metak ispaljen iz neposredne blizine u glavu. Bilo je očito da se napadač neprimjetno uvukao u Lübckeovu kuću, pronašao ga na terasi i smaknuo.
Lübcke, inače predsjednik lokalnog ogranka stranke, već je neko vrijeme primao prijetnje smrću. Iako je njemačka javnost više ili manje suglasna da je poziv Angele Merkel imigrantima da dođu u Njemačku bio pogrešan potez, Lübcke je smatrao kako je moralno tim ljudima, kada su već pozvani u državu, pomoći na sve razumne načine. Upravo zbog toga je Lübcke, inače vrlo omiljen političar u svojoj sredini, bio česta meta verbalnih napada na društvenim mrežama i internetskim stranicama koje zastupaju radikalnu i ekstremnu desnicu u Njemačkoj.
Nekoliko dana nakon ubojstva 65-godišnjeg političara na trajektu u istočnoj Freziji uhićen je muškarac za kojeg se posumnjalo da bi mogao biti povezan s ubojstvom, no uskoro je pušten na slobodu.
Poznati neonacist
Ipak, policija je nastavila s potragom pa je uhićen četrdesetčetverogodišnji Sebastian Ernst za kojeg je nedvosmisleno utvrđeno da je upravo on upao u Lübckeovu kuću i ispalio mu metak u glavu. Dokazi se temelje na DNK analizi tragova koji su ostali na poprištu događaja.
Ernst je ekstremni desničar, simpatizer neonacističkog NDP-a, a još 1993. osuđen je zbog podmetanja požara u jednom domu za azilante.
Prema tvrdnjama državnog odvjetnika, za sada još nema nikakve potvrde da je Ernst imao sudionika u ubojstvu ili da pripada nekoj terorističkoj organizaciji.
U posljednjih nekoliko godina broj napada na političare koji zagovaraju pomoć imigrantima u Njemačkoj je narastao. Tako je neovisnu političarku Henriette Ricker 2015. napadač ubo nožem u vrat, a Andreas Holsten izboden je nožem, no oboje su preživjeli napade. Lübcke nije bio te sreće.
Angela Merkel trese se pored ukrajinskog predsjednika
konstatacija da je ovo prvo političko ubojstvo u Njemačkoj još od "doba hitlera",dakle druge polovice 1940.-ih je posve netočna. Frakcija Crvene Armije, ljevičarska teroristička organizacija koja je djelovala u Njemačkoj između 1970. i 1995. je odgovorna za najmanje 34 političkii motivirana ubojstva, te gotovo 300 bombaških napada