Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter pridružila se pozivu svim nadležnim institucijama da žurno pristupe iznalaženju rješenja koja će osigurati da žene ne budu uskraćene za zdravstvenu pomoć radi prekida trudnoće u skladu s pozitivnim propisima.
U tijeku rasprave o postupanju bolnice Sv. Duh i zdravstvenog sustava prema Mireli Čavajdi, pučka pravobraniteljica je poručila da propise treba tumačiti uvažavajući zdravlje i odluku žena koje trebaju dobiti potpune informacije, dok sustav treba postupati brže u hitnim slučajevima.
Pobačaj ili feticid?
Poduprla je stajalište pravobraniteljice za ravnopravnost spolova te kao institucija nadležna za zaštitu ljudskih prava i sloboda istaknula niz pravno definiranih odgovora na posljednjih dana otvorena pitanja. Pravobraniteljica upozorava da podaci iz medija govore o brojnim situacijama u kojima se zakonske odredbe u Hrvatskoj ne provode, a žene imaju značajne prepreke pa odlaze u Sloveniju na prekid trudnoće.
Istaknula je da komisija prvog stupnja može odobriti prekid trudnoće na zahtjev trudne žene i, suprotno onome što se navodi u javnosti, te da nije ključna činjenica bi li se dijete rodilo živo, već da se "može očekivati da će se dijete roditi s teškim prirođenim tjelesnim ili duševnim manama". Vezano za stav da se prekid trudnoće do 22. tjedna smatra pobačajem, jer dijete ne može preživjeti, a poslije toga da je riječ o izazvanom porodu zbog čega se govori o feticidu, pravobraniteljica kaže da zakon ne navodi nikakva ograničenja u pogledu tjedana trudnoće u iznimnim situacijama.
Pučka pravobraniteljica suglasna je sa stajalištem da je Čavajdi narušeno pravo na potpune informacije sukladno zakonu. Upozorila je da brojne pritužbe koje zaprima vezano za pristup zdravstvenoj zaštiti ukazuju na širi problem neadekvatnog informiranja pacijenata o njihovim pravima te poručila da je dužnost nadležnih hitno iznaći rješenje za slučaj Čavajde, ali i poduzeti niz mjera kako bi unaprijedili zdravstveni sustav.
Pravobraniteljica je vezano za pravo priziv savjesti istaknula da je i ranije upozoravala bolnicu Sveti Duh u povodu medijskih objava o nedostupnosti prekida trudnoće zbog priziva savjesti svih djelatnika te bolnice te upozorila da je s obzirom na broj liječnika koji se pozivaju na priziv savjesti problem potencijalno i značajniji.
Polarizirana mišljenja
Podsjećamo, mišljenja su u emisiji Hrvatskog radija "Izaberi zdravlje" suprotstavili ravnatelj KBC-a Zagreb Ante Ćorušić i predsjednik slovenske drugostupanjske Komisije za rješavanje razvojnih abnormalnosti kod fetusa Adolf Lukanović. Ćorušić je istaknuo da je prema zakonu u RH prekid trudnoće dopušten trudnicama do 10. tjedna starosti ploda od začeća ili 12 tjedana od zadnje menstruacije. U izuzetnim slučajevima pobačaj je dopušten i poslije, ako se radi o ugrozi života majke ili ako je čedo takvo da je njegov daljnji boravak u maternici nespojiv s kasnijim životom po rođenju – tada je pobačaj dopušten do 22. tjedna, dodao je.
Slučaj Mirele Čuvajde ponovno je na dnevni rad dovelo pitanje zakona o pobačaju. Predsjednik HSLS-a Dario Hrebak izjavio da je važno da se izmjenama zakona o pobačaju ne ide unatrag te strahuje da se tom inicijativom otvara tema za one koji žele spustiti razinu prava u Hrvatskoj i zabraniti pobačaj.
- Ustavni sud kaže da se zakon treba uskladiti kad se radi o prevenciji i edukaciji tako da nema nekih iskoraka prema naprijed. Ono što je nama kao liberalima bitno da nema nikakvih ustupaka prema unatrag - rekao je Hrebak, zauzevši se da se zadrži postojeća razina standarda. Smatra da bi u konačnici to pitanje moglo polarizirati društvo, a efekt ostati nikakav.
VIDEO Rasplet događanja! Slovenski liječnici odobrili prekid trudnoće Mireli Čavajdi
ironicno je da najzadrtije feministice pobacaj tretiraju kao nekakvu vrstu lijeka koji lijeci bolest. a jos ironicnije jest da najzadrtije feministice svojim izjavama i stavovima trudnocu tretiraju kao da je bogom dana, odnosno kao da je svaka trudnoca posljedica bezgresnog zaceca, kao dogodilo se, odnikud. ‘girl power’ i te spike, ‘zene mogu sve’, a kad je pobacaj u pitanju, nestade ta hrabra i samostalna zena. da se razumijemo, nisu ni muskarci nista bolji po tom pitanju, ali njih se ionako nista ne pita. osim ako dodje do razvoda, onda udri po muskarcu. shvatite. feminizam je kancer. ponajprije zato sto je infiltriran od strane marksista kojima je na putu do njima nikada prezaljene revolucije nuklearna obitelj jedna od glavnih prepreka.