Specijalac Milenko Vranjković – King u svojih je 40 godina života prošao "sito i rešeto" – zaposlio se u MUP-u u rujnu 1990., kao policajac pripravnik u Specijalnoj jedinici policije. Godinu dana kasnije postaje specijalac u Antiterorističkoj jedinici Lučko, i to kao zapovjednik posebnog odjeljenja. Hrvatski je branitelj, s čak šest odlikovanja, a specijalac ostaje do svibnja 2001., kada prelazi u PU zagrebačku, na radno mjesto detektiva za potrage. Ni slutio nije da će mu devet mjesec kasnije život okončani dvostruki ubojica i odbjegli zatvorenik Srđan Mlađan koji se u novi zločinački pohod zaputio za vrijeme – slobodnog vikenda.
Smrt ispred škole
Milenko Vranjković King poginuo je na dužnosti 18. veljače 2002. Ostali su iza njega nezaposlena supruga i tri sinčića u dobi od sedam, pet i nepune tri godine. Prošle su od toga stravičnog dana 22 godine. Srđan Mlađan iduće bi godine mogao izaći na slobodu.
Sisački monstrum, kako je ubrzo prozvan, svoju prvu žrtvu, petrinjsku gimnazijalku i u to vrijeme svoju vršnjakinju, 16-godišnju Elizabetu Šubić likvidirao je 3. siječnja 1998. godine, ispred osnovne škole u Petrinji u večernjim satima. Kako je ranije pisao Večernji list, za ubojstvo nije imao motiva, žrtvu i nije poznavao, a ubio ju je hicima iz automatskog oružja jer je odlučio na tome mjestu toga dana i u to vrijeme nekoga ubiti. Da nije naišla Elizabeta Šubić, žrtva bi bio netko drugi, priznao je u istrazi.
>> Srđan Mlađan pojavio se kao svjedok na sudu u Varaždinu
Slično je bilo i s ubojstvom umirovljenika Petra Jančića (63) mjesec dana kasnije, kada je, prema Mlađanovoj izjavi, tijekom istrage odlučio pred garažama u Capragu nekoga ubiti. Joso Martinović, čuvar tržnice, imao je više sreće jer ga je hitac sa stadiona Metalca u Capragu promašio za dlaku. Sreću su imali i štediše i osoblje Sisačke banke, udaljene pedesetak metara od kuće okrivljenog: upao je naoružan i maskiran tri i pol mjeseca nakon ubojstva petrinjske gimnazijalke, i pod prijetnjom oružja iznudio oko 160.000 tadašnjih kuna. Sav novac kasnije je nađen skriven u dimnjaku nekadašnje pečenjarnice na stadionu.
Jeziva bilježnica
Još kao 12-godišnjak, kako je u doba njegovih zločina doznao Večernjak, provaljivao je u kioske i činio štetu. Pronađene su kod njega kasnije tri bilježnice s izrescima iz “Večernjaka” u kojima je bilo riječi o zločinima za koje je okrivljen, te općenito o ubojstvima i kaznenim djelima koja su počinili maloljetnici.
Osuđen je za dvostruko ubojstvo na deset godina zatvora, što je najveća kazna koja se mogla izreći maloljetniku. Na suđenju nije pokazao kajanje, a sucu je nakon presude poručio: "Vidimo se u paklu!".
Završio je u kaznionicu u Požegi, odakle su ga, zbog dobrog ponašanja, puštali na slobodne vikende. No, nakon vikenda u veljači 2002. nije se vratio u zatvor. Pobjegao je u Zagreb, opljačkao banku u Zvonimirovoj, a onda na Borongaju ubio policajca Milenka Vranjkovića Kinga te zatočio obitelj Kosović.
Uvidom u našu arhivu doznaje se kako su novinari Večernjaka na prvu vijest o Mlađanovu bijegu iz Požege, uoči ubojstva policajca, razgovarali s dužnosnikom MUP-a Vladimirom Faberom, koji je našem novinaru tom prigodom doslovce kazao: “Pa jesu li oni normalni?! Radi se o patološkom ubojici, za kojeg smo svaki put davali negativno mišljenje o njegovu puštanju iz zatvora. Taj već danas može nekoga ubiti!" I njegove su se riječi, nažalost, obistinile...
POVEZANI ČLANCI:
Bježeći pred policijskim snagama, tog 18. veljače 2002. Mlađan se u haustoru susreo s policajcem Milenkom Vranjkovićem i ubio ga. Zagrepčani će se Kinga sjetiti po tome što je svojom izjavom: “Bok, Štef, imaš cigaretu?” spasio psihički rastrojena muškarca koji je prijetio da će se ubiti na krovu zgrade Glavnog kolodvora.
Sljedeći je Mlađanov potez bio otmica tročlane obitelji koju je pet sati držao zatočenom, a potom se, nakon dugih pregovora, ipak predao. Za trostruko ubojstvo, pljačku banke i otmicu Mlađan je osuđen na ukupno 27 godina zatvora. Matematički gledano, ta kazna završava 2025.. No, hoće li on tada izaći na slobodu, u Ministarstvu pravosuđa i uprave nismo dobili konkretan odgovor.
- Podsjećamo da je tajnost podataka propisana Zakonom o izvršavanju kazne zatvora, stoga Ministarstvo pravosuđa i uprave nije u mogućnosti dostavljati informacije o pojedinačnom zatvoreniku i tijeku izdržavanja kazne zatvora budući da na iste nije moguće ostvariti pravo na pristup informacijama – kažu nam u Ministarstvu.
Podsjetimo i da se Mlađan u zatvoru oženio, a njegova je odabranica Elia Molnar s kojom je sudbonosno "da" izrekao 2019. Tada su se navodno prvi put i vidjeli, a njihova je veza započela pismima koje mu je tada 20-godišnja Elia slala u Lepoglavu. Godinu dana nakon vjenčanja, Elia je uhićena jer je nožem prijetila članovima svoje obitelji.
- Znali smo što nas čeka – Srđan i ja znali smo i bili spremni na to da će naše vjenčanje izazvati veliki interes javnosti, i zato smo se prije nego što smo stupili u brak dogovorili kako medijima nećemo odavati nikakve intimne detalje iz našeg odnosa - kazala je Elia Mlađan 2019. novinarima nakon što se doznalo za njezin nesvakidašnji brak. Tada je kazala i da će koristiti svoje pravo na posjete Mlađanu te da će ga čekati dok izađe iz zatvora.
>> FOTO Ovo su spomenici Franji Tuđmanu u Hrvatskoj. Koji od njih ga najbolje predstavlja?
- I on i ja znamo da ćemo jednom živjeti kao normalan par - kazala je prije godinu dana.
- Glavna svrha izvršavanja kazne zatvora jest, uz čovječno postupanje i poštovanje dostojanstva osobe koja se nalazi na izdržavanju kazne zatvora, njegovo osposobljavanje za život na slobodi u skladu sa zakonom i društvenim pravilima, čime se pridonosi zaštiti društvene zajednice – ističu iz Ministarstva pravosuđa i uprave.
Radi ostvarivanja svrhe izvršavanja kazne zatvora, dodaju, za svakog se zatvorenika donosi program izvršavanja, čime se osigurava poštivanje načela individualizacije, a u postupku realizacije programa izvršavanja primjenjuju se opće i specijalizirane tretmanske intervencije i programi.
- Neovisno o tome u kojem zatvoru ili kaznionici zatvorenik izdržava kaznu zatvora, s njime se postupa na način koji jamči poštovanje ljudskog dostojanstva i temeljnih ljudskih prava propisanih Ustavom Republike Hrvatske, međunarodnim ugovorima te Zakonom o izvršavanju kazne zatvora – poručuju iz Ministarstva.
Srđan Mlađan, Dragan Paravinja, onaj koji je zadnji pogubljen u Hrvatskoj Dušan Kostić jer je ubio cijelu obitelj s djecom šta imaju zajedničkog?