sporna tri poglavlja

Pusić: Nakon izvješća EK napravili smo akcijski plan

Vesna Pusic
Patrik Macek/Pixsell
02.05.2012.
u 17:06

– Mi smo prema toj listi primjedbi napravili nacrt akcijskog plana koji već imam pred sobom, a u kojem su izvučene primjedbe i predložene mjere te institucije koje te mjere moraju provesti – rekla je Pusić

– Vlada je danas Europskoj komisiji poslala samoprocjenu u kojoj opisuje vlastiti napredak u vezi s ispunjavanjem svih obveza potrebnih za punopravno članstvo Republike Hrvatske u Europskoj uniji – rekla je ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić na sastanku zajedničkog parlamentarnog odbora Republike Hrvatske i Europske unije u Hrvatskom saboru. Osvrnula se pri tome na izvješće o monitoringu u kojem je Vlada dobila 48 ili 51 primjedbu Europske komisije, ovisno o tome kako se zbraja.

– Mi smo prema toj listi primjedbi napravili nacrt akcijskog plana koji već imam pred sobom, a u kojem su izvučene primjedbe i predložene mjere te institucije koje te mjere moraju provesti – rekla je Pusić te dodala kako se većina primjedbi odnosi na tri ključna poglavlja – tržišno natjecanje, pravosuđe i temeljna prava te pravna sloboda i sigurnost. Kod tržišnog natjecanja glavni problem predstavljaju četiri brodogradilišta, s tim da je za Kraljevicu odlučeno da ide u stečaj, DIV će uskoro potpisati ugovor za Brodosplit, a preostaju 3. maj i Brodotrogir za koje se Vlada obvezala pronaći rješenje najkasnije do sredine lipnja.

– Brodotrogir u ovom slučaju više smatramo dobitkom nego problemom, dok 3. maj ipak zahtijeva dosta veliki angažman i smatra se problemom – pojasnila je Pusić, na što je šef Delegacije EK u Hrvatskoj, veleposlanik Paul Vandoren kazao kako Hrvatska mora što prije riješiti problem brodogradilišta kako javnost taj problem ne bi povezivala s ulaskom Hrvatske u EU.

– Naša je želja da se spase sva brodogradilišta zbog radnika i njihovih obitelji, ali nikako pod svaku cijenu – dodao je Vandoren.

Kod poglavlja koja se odnose na pravosuđe temeljne pritužbe EK usmjerene su na Zakon o sukobu interesa koji prošla Vlada nije uspjela donijeti jer nije izglasan u Saboru, a koji je Milanovićeva Vlada u izmijenjenom obliku poslala na dorađivanje Europskoj komisiji.

– Zakon se vratio s nizom primjedbi, uglavnom pravičnog, a ne političkog sadržaja i sada je Vlada zatražila dodatne konzultacije kako bi te primjedbe riješila. Drugi problem poglavlja o pravosuđu jest pitanje izbjeglica, a na njegovu rješavanju Hrvatska je već i sama mnogo postigla. Do sada je u zbrinjavanje izbjeglica uloženo 5,3 milijarde eura – objasnila je Pusić dodavši kako je kod posljednjeg poglavlja o pravnoj slobodi i sigurnosti EK komentirala kako moramo bolje upravljati granicama te ostvariti bolje kontakte sa susjedima, ali ne onima iz EU nego ostalima, točnije Bosnom i Hercegovinom, Srbijom i Crnom Gorom.

Paul Vandoren pohvalio je sve zbog napora koji su poduzeti u vezi s pristupanjem Hrvatske EU da bi se došlo do ovog stadija te podsjetio kako na referendum o pristupanju EU nije izišlo gotovo 50 posto građana, zbog čega i dalje treba aktivno raditi na informiranju o EU. Zamjerio je primjedbama koje je iznio ministar uprave Arsen Bauk, a prema kojima će za utvrđivanje biračkog popisa Hrvatskoj trebati tri i pol godine te dodao kako to moramo riješiti prije pristupanja Hrvatske EU 1. srpnja 2013. kako bismo s gotovim popisima izabrali svoje europarlamentarce.

Komentara 7

SA
saentisch
18:28 02.05.2012.

Koliko točaka ima taj \"akcijski plan\", 21 ???

KU
kukuriku
19:00 02.05.2012.

...\"sluga pokornyi\"....

Avatar madcap
madcap
17:41 02.05.2012.

Napokon se, umjesto monologa, na relaciji EU-Hrvatska počeo odvijati dijalog.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije