Inicijativa

Pusić: Tunis u borbu s korupcijom ide po uzoru na nas

\'20.01.2012., Zupanijska palaca, Varazdin - Ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusic na zupanijskoj skupstini upoznala je vijecnike s prednostima ulaska Hrvatske u Europsku Uniju. Photo: M
Marko Jurinec/Pixsell
10.03.2012.
u 08:30

Želimo li biti slikoviti: hrvatski model transformacije države mogao bi postati vrlo vrijedan politički izvozni proizvod.

Tunis će izgrađivati institucije te oblikovati demokratsku državu tijekom tranzicije uz pomoć Hrvatske. Tako bi se, ukratko, moglo objasniti cilj incijative da hrvatska iskustva u pregovorima s Europskom unijom – tijekom kojih je zapravo izgrađena uređena država, izgrađene su institucije, ojačana vladavina prava, reformirano pravosuđe... – ne postanu samo model reformi za zemlje u regiji već i šire, posebice za države u južnom Mediteranu, čime će se baviti i ovogodišnji Croatia Summit.

Želimo li biti slikoviti: hrvatski model transformacije države mogao bi postati vrlo vrijedan politički izvozni proizvod.

Inicijativu za pomoć

Tunisu u tranzicijskom razdoblju lani su pokrenule Slovačka i Nizozemska, a sada im se pridružuje i Hrvatska. Isti prioriteti Sama tuniska vlada definirala je područja kojima se mora posvetiti najveća pozornost u razdoblju tranzicije, a ona se gotovo u cijelosti poklapaju s reformama provedenima u Hrvatskoj tijekom pregovora o članstvu u Europskoj uniji. Riječ je o reformi policije i njezinoj depolitizaciji, reformi pravosuđa, promjenama u javnoj upravi te o razvoju regija i civilnog društva. Kao jedna od rak-rana tuniskog društva navodi se korupcija, u čemu i Hrvatska i te kako ima iskustva.

– U Ministarstvo je informacija o radnoj skupini i inicijativi za Tunis stigla prošle jeseni, kad je već trajala kampanja za izbore i nitko na nju nije reagirao. Bez ikakve veze s tim, mi smo koncipirali ovogodišnji Croatia Summit na temi korištenja iskustava iz pregovora kao iskustva u izgradnji države. Tu smo temu namijenili da bude usmjerena, naravno, prema zemljama susjedima, ali potencijalno i kao korisno iskustvo za zemlje južnog Mediterana – objašnjava ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić.

Južni Mediteran, napomenimo, jedan je od tzv. sedam stupova nove hrvatske vanjske politike. Pozornost se fokusira i na mediteransku dimenziju i sudjelovanje u multilateralnim inicijativama na Mediteranu, što je dosad u neku ruku bilo zanemareno.

– U Ženevi sam potkraj veljače, na zasjedanju UN–ova vijeća za ljudska prava, razgovarala s tuniskim ministrom za ljudska prava Samirom Dilouom o toj temi i pomoći Hrvatske. Rekao je da mora o tome razgovarati s vladom, ali da je gotovo siguran da bi oni željeli u tome sudjelovati. I onda je iskrsnulo da je u Zagreb, tjedan dana nakon toga, doputovao nizozemski ministar vanjskih poslova Uri Rosenthal. Baš se izravno poklopilo. Mi smo rekli da apsolutno želimo u tome sudjelovati, u inicijativi Nizozemske i Slovačke, jer je to točno ono što želimo raditi – nastavlja Pusić te dodaje kako je sljedeći korak imenovanje našeg predstavnika te početak sudjelovanja u radu skupine.

Hrvatska je tako došla do točke kad je i te kako moguć zaokret u vanjskoj politici – već neko vrijeme je izvana, iz Europske unije, ali i iz SAD–a promatraju kao zemlju model, uzor ostalim zemljama u regiji na euroatlantskom putu, a ulazak u EU također mijenja perspektivu.

Važan cilj

Dosad je, napomenuo je nedavno predsjednik Ivo Josipović, uvijek postojao jedan prevažni cilj: osamostaljenje, priznanje, osiguranje teritorijalne cjelovitosti... Sada postoje dvije velike interesne zone: prva je EU i regija s mediteranskim te podunavskim aspektom, a druga treće zemlje i regije poput Azije, Rusije te Južne Amerike.

Komentara 55

SL
slaven41
14:55 10.03.2012.

hahaha, daleko će dogurati.

HS
Hrvatski sin
17:38 10.03.2012.

znači moraš zampiti da bi bio pravednik,tu je kvaka. pravDA

OB
-obrisani-
13:57 10.03.2012.

kokosija kugo

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije