LAŽIRALI SMRT?

'Pustili su lažnu vijest da prikriju bijeg': Rusi optuženi za zataškavanje Al-Asadove operacije spašavanja

Syrian rebels seize Damascus and oust President Bashar al-Assad
Foto: ORHAN QEREMAN/REUTERS
1/6
09.12.2024.
u 09:45

Let je prvotno krenuo prema mediteranskoj obali, snažnom uporištu Asadova alavitskog sekta, ali je potom promijenio smjer prema istoku, gdje je signal izgubljen nedaleko od Homsa.

Ukrajinci tvrde da su ranija izvješća o mogućoj pogibiji sirijskog diktatora Bašara al-Asada u zrakoplovnoj nesreći bila lažna te da je riječ o ruskoj zavjeri. Centar za stratešku komunikaciju i informacijsku sigurnost Ukrajine, prema pisanju Daily Maila, ustvrdio je na platformi X kako je Rusija ovom dezinformacijom željela prikriti trag svojeg pomaganja Asadu pri bijegu iz Sirije.

Obrambena obavještajna služba Ukrajine izvijestila je da su, nakon Asadova nestanka iz Damaska, mediji pisali o mogućem obaranju ili padu zrakoplova IL-76T sa sirijskim diktatorom. No, prema informacijama ukrajinskog medija RBC, gubitak signala Asadova zrakoplova s radara nije bilo posljedica nesreće, nego namjernog prikrivanja operacije spašavanja. Rusija je, kako tvrdi Glavna obavještajna uprava (DIU), koristila ovu dezinformaciju kako bi sakrila svoje uključenje u spašavanje Asada i njegovih bliskih suradnika. "Gubitak signala s radara vjerojatno je bio rezultat postupaka posade koja je slijedila upute Rusa i letjela pod njihovim vodstvom", objavila je obrambena obavještajna služba Ukrajine.

Novi izvještaji iz ruskih izvora otkrivaju da su Bašar al-Asad i njegova obitelj stigli u Moskvu, gdje im je dodijeljen azil "iz humanitarnih razloga", piše BBC. Kako prenose ruski mediji, ruska državna televizija potvrdila je njihov dolazak, čime su završene spekulacije o Asadovu boravištu nakon što su pobunjenici preuzeli kontrolu nad Damaskom. Ranije je rusko ministarstvo vanjskih poslova objavilo da je Asad "odlučio podnijeti ostavku i napustiti zemlju, dajući upute za miran prijenos vlasti". Međutim, ovo je izazvalo dodatne kontroverzije s obzirom na to da je Rusija bila ključni saveznik Asadova režima tijekom 13-godišnjeg građanskog rata. Premda je intervenirala kako bi ga zadržala na vlasti, nije uspjela zaustaviti kolaps njegove vlade u svjetlu munjevite ofenzive pobunjenika. Njegovi drugi saveznici, Iran i libanonski Hezbollah, bili su ometeni drugim sukobima, čime je Asad ostao dodatno izoliran.

Podaci s Flightradar24 ukazuju na to da je sirijski teretni avion Ilyushin Il-76T napustio međunarodnu zračnu luku Damask u ranim jutarnjim satima u nedjelju. Let je prvotno krenuo prema mediteranskoj obali, snažnom uporištu Asadova alavitskog sekta, ali je potom promijenio smjer prema istoku, gdje je signal izgubljen nedaleko od Homsa. U isto vrijeme, ruski vojni avion poletio je iz Latakije prema Moskvi, a nije jasno tko je bio na njegovu letu.

Za to vrijeme u Siriji vlada kaos. Spasioci i pobunjenici bore se za oslobađanje zatvorenika iz strašnog zatvora Saydnayah, smještenog u blizini Damaska, poznatog kao „ljudska klaonica“. Iako su žene i djeca uspješno oslobođeni, muškarci zarobljeni u podzemnim dijelovima „crvenog zatvora“ i dalje su izvan dosega. Ovaj zatvor, s visoko osiguranim podzemnim ćelijama u tzv. crvenoj zgradi, već desetljećima simbolizira brutalnost režima Bašara al-Asada. Nepotvrđeni snimci prikazuju kako pobunjenici razbijaju zidove i oslobađaju zatvorenike, spašavajući stotine njih, uključujući žene i malu djecu. Međutim, dio zatvorenika, zarobljen tri kata ispod zemlje, i dalje čeka svoje osloboditelje.

Prema Amnesty Internationalu, zatvor Saydnayah bio je mjesto sustavnih zločina protiv čovječanstva. Od 2011. godine, između 5000 i 13.000 zatvorenika pogubljeno je vješanjem, dok su drugi podvrgnuti mučenju i živjeli su u uvjetima koji se smatraju istrebljenjem. Amnesty tvrdi kako su ti zločini dio šireg napada na civile pod Asadovim režimom. Ipak, svi zatvorenici još uvijek nisu oslobođeni. Prema lokalnom aktivistu Omaru Saoudu, „crveni zatvor“, smješten tri kata ispod zemlje, zahtijeva specijaliziranu opremu za otvaranje, a stražari i vojnici koji su ga čuvali već su pobjegli. Apeli obitelji i aktivista za oslobađanje preostalih zarobljenika i dalje odzvanjaju društvenim mrežama.

U međuvremenu, sirijska vojska povukla se iz ključnog grada Homsa nakon manje od jednog dana borbi, ostavljajući iza sebe simbol propasti režima. Stanovnici su izašli na ulice slaveći pad diktature, vičući: „Asad je otišao, Homs je slobodan!“ Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden upozorio je da kraj Asadova režima predstavlja „moment rizika i neizvjesnosti“.

Komentara 4

ST
stomiovotreba
10:40 09.12.2024.

Uh, što ce Sirijcima sada biti fino!

Avatar Behemot
Behemot
13:48 09.12.2024.

Obala Sirije je pod ruskom vlašću, na sjever su ušli Turci, na istoku su Amerikanci a sa juga stvaraju tampon zonu Izraelci. Uz to Izraelci (najveći partneri islamista) neometano bombardiraju ex-sirijska skladišta oružja. Mogući scenariji su povratak Asada u alavitski pojas, formiranje kurdske države .. znači jedno veliko preslagivanje.

Avatar Danke Deutschland
Danke Deutschland
11:24 09.12.2024.

Ah ti Rusi, sram ih bilo, kako su se samo usudili da lazu?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije