Trotjedni prosvjedi opozicijske Demokratske fronte u Podgorici dobili su – nakon što je crnogorska policija u subotu okončala okupljanje pristalica Demokratske fronte ispred zgrade parlamenta – potpuno novu dimenziju. Umiješala se Rusija, čije je ministarstvo vanjskih poslova prvi put povezalo ulična okupljanja DF-a s ulaskom Crne Gore u NATO. Samo nekoliko sati nakon što je policija uklonila šatore i pozornicu ispred Skupštine, Kremlj je reagirao komentarom na stanje u Crnoj Gori u kojem je indirektno zaprijetio državnoj sigurnosti ako se nastavi put prema NATO-u!
Pismo upozorenja
“Ne može se ne uočiti da, usprkos uvjeravanjima koja crnogorsko rukovodstvo dobiva iz zapadnih država, uključivanje te zemlje u proces euroatlantske integracije nikako ne vodi prema njenoj konsolidaciji i prosperitetu. Prije će biti suprotno – prisutna je politička i ideološka polarizacija društva i zaoštravanje socijalno-ekonomskih problema”, navodi se u priopćenju ruske diplomacije. Analitičari smatraju da se Rusija izravno umiješala u unutrašnju politiku Crne Gore i potvrdila da stoji iza prosvjeda protiv NATO-a.
Prvotni zahtjev opozicije bio je formiranje prijelazne vlade i organiziranje demokratskih izbora, ali sada se vidi da su demonstracije usmjerene protiv ulaska Crne Gore u NATO. U prilog tomu govori i to što je lider Nove srpske demokracije i jedan od čelnika Demokratske fronte Andrija Mandić pismom upozorio države članice NATO-a da će – ako se učlanjenje Crne Gore u NATO provede bez referenduma, a pod vodstvom „nelegitimne“ vlade Mile Đukanovića“ – nastupiti potresi, posljedice će za crnogorsko društvo biti dramatične.
Mandić je pismo poslao na adrese veleposlanstava e-mailom 11. listopada, tri dana uoči posjeta generalnog tajnika Jensa Stoltenberga i delegacije NATO-a Crnoj Gori.Ovaj je posjet imao izuzetno političko značenje s obzirom na to da će šefovi diplomacija zemalja članica na sastanku početkom prosinca odlučiti hoće li uputiti poziv Crnoj Gori da se pridruži NATO-u. Rusija i prosrpske stranke u Crnoj Gori – potpomognute logistikom srpskih i crnogorskih tabloida – namjeravaju osporiti taj put.
Podsjetimo, u nedjelju je organizirana nova i neprijavljena prosvjedna šetnja ulicama Podgorice kao reakcija na subotnju akciju policije, koja je prekinula prosvjede ispred zgrade Skupštine Crne Gore. Lideri DF-a zatražili su pad vlade Mile Đukanovića i formiranje prijelazne vlade do subote. Skup je obilježilo više incidenata kod zgrade parlamenta, gdje su demonstranti gađali policajce kamenjem i bakljama, a policija je bacila suzavac.
U sukobima je ozlijeđeno nekoliko policajaca.
Ugrožavaju ljude i imovinu
Na sjednici Vijeća za nacionalnu sigurnost kojom je predsjedao premijer Milo Đukanović zaključeno je da je bilo više aktivnosti koje su ugrožavale ustavni poredak, stabilnost države, sigurnost građana i njihove imovine. Od samih početaka prosvjeda, koji traju već 20-ak dana, mogle su se vidjeti ruske i srpske zastave, kao i slika predsjednika Rusije Vladimira Putina. Poznato je da se Rusija protivi učlanjenju Crne Gore u NATO iako je o tome bila obaviještena još u vrijeme referenduma za neovisnost.
Sada, ni dva mjeseca do odluke o pozivu, Rusija želi demonstrirati svoj utjecaj na Balkanu. Demokratska fronta jedva je dočekala da zaigra u ritmu ruskih interesa, svjesna činjenice da se njihova pjesma završava kada Crna Gora dobije poziv za članstvo u NATO-u. Nameću se dva pitanja: može li akcija “svrgavanja Đukanovića” uspjeti s obzirom na to da je nekoliko tisuća ljudi ipak spremno izići na ulice i silom smijeniti vladu te je li cilj akcije da se, stvaranjem privida političke krize i nestabilnosti vlasti, ospori crnogorski put u NATO i očekivana pozivnica 1. prosinca?
>> Oporba: Đukanović je avionom napustio Crnu Goru; DPS: To su laži
Upravo po situaciji u Crnoj Gori gdje prosrbi ruše legalnu vlast na ulici, možete razaznati tko je Kolinda, a tko su Josipović, Milanović i Pusićka, tko je američki igrač, a tko je rusko-srpski igrač, i čemu takav otpor prema Kolindinoj vanjskoj politici, Višegradskoj skupini i uspravnici Jadran-Baltik-Crno More. Suočiti se s činjenicama: ako je u nekoj vladi 50% Srba, to nije puka slučajnost.