I dok su cijene plina u Europi odletjele u nebo zbog nametnutih sankcija, čini se kako Rusija svakodnevno pali ogromne količine prirodnog plina, piše BBC.
Snimke sateliteta pokazale su infracrvenu radijaciju koja dolazi iz postojenja Portovaja, nedaleko od granice s Finskom, a stručnjaci procijenjuju kako se dnevno pali čak 4.34 milijuna kubičnih metara plina, vrijednog oko 10 milijuna dolara.
August 26, 2022 Trending: As Europe's energy costs skyrocket, Russia is burning off large amounts of natural gas at the Portovaya plant. #Russia #EU #EnergyCrisis #Today #PR pic.twitter.com/CXWvEMs9z8
— Amir Alhaj | ASM | International PR Consultant (@AmirAlhaj_ph) August 26, 2022
Znanstvenici su još od lipnja uočili povećanje topline na području postrojenja, a navodno se radi o plinu koji je već trebao biti dostavljen Njemačkoj. S obzirom da se radi o postojenju nedaleko od granice, veliki plamen iz daljine prvi su uočili građani Finske.
I dok je paljenje plina nije ništa neobično u postrojenjima, taj se proces odrađuje iz tehničkih ili sigurnosnih razloga, a uobičajeno se radi u puno manjim količinama.
- Nikada nisam vidjela da LNG postrojenje toliko bukti - pojasnila je stručnjakinja za satelitske podatke Sveučilišta Miami Jessica McCarty.
Vlasnik tvrtke Capterio koja se bavi pronalaženjem rješenja za paljenje plina Mark Davis pojasnio je kako ovaj pothvat nije slučajan.
- Operateri često oklijevaju zapravo zatvoriti objekte iz straha da bi njihovo ponovno pokretanje moglo biti tehnički teško ili skupo, a to je vjerojatno slučaj i ovdje - smatra.
Profesorica na finskom Sveučilištu LUT Esa Vakkilainen drugačijeg je mišljenja - moguće je da Rusiji nedostaje određena oprema.
- Dakle, zbog trgovinskog embarga s Rusijom, oni nisu u mogućnosti proizvesti visokokvalitetne ventile potrebne u preradi nafte i plina. Možda su neki ventili pokvareni i ne mogu ih zamijeniti - smatra.
Trenutno postoji i bojazan kako je paljenje plina izuzetno štetno za okoliš zbog otpuštanja velike količine ugljičnog dioksida koji bi mogao ubrzati topljenje leda na Arktiku.
Prema znanstvenicma, spaljivanje plina daleko je bolja opcija od ispuštanja metana. Ipak, ono ubrzava topljenje leda na Arktiku i to na način da crni ugljik putuje prema sjeveru gdje se taloži na snijegu.
- Neke često citirane procjene već smatraju spaljivanje kao dominantan izvor taloženja crnog ugljika na Arktiku i bilo kakvo povećanje spaljivanja u ovoj regiji posebno je nepoželjno - zaključuje profesori Matthew Johnson sa Sveučilišta Carleton u Kanadi.
>> VIDEO Ukrajinski vojnici zadržavaju optimizam šest mjeseci nakon ruske invazije: 'Pomirili smo se s tim da će rat još potrajati pa se pripremamo za zimu'
Rusi mogu paliti koliko hoće plina ili ga darivati kome hoće a Europa će se smrzavati i milijuni ljudi će ostati bez posla i sve to zahvaljujući "pametnim" europskim liderima koji još uvijek ne vide da pucaju u nogu na kojoj stoje.