RADNIČKI STANDARD

Radnici državnih poduzeća još u jeftinim odmaralištima

01.07.2002.
u 00:00

* U želji da zadrže odmarališta i nakon privatizacije javnih poduzeća sindikati već pripremaju taktiku preuzimanja nadzora nad odmaralištima ili unošenja u kupoprodajni ugovor obveze njihova očuvanja, a upućeni tvrde da imaju malo šansi za uspjeh * Četveročlana radnička obitelj može spavati u četverokrevetnim sobama, apartmanima ili bungalovima HEP-ovih odmarališta za 70-80 kuna na dan, odnosno za 17,5 do 20 kuna po osobi

Uprava "Plive" ovih dana prodaje radničko odmaralište u Novom Vinodolskom, a zaposleni u tvrtki vjeruju da će do iduće turističke sezone vlasnika promijeniti i "Plivino" odmaralište u Supetru na Braču. Jednako kao i mnoge druge tvrtke koje to još nisu učinile "Pliva" se rješava poslova i imovine koja nije dio osnovnog biznisa, a bavljenje ugostiteljstvom i turizmom to svakako nisu. Do početka devedesetih godina, ljetovanje u radničkim odmaralištima bilo je popularan i poželjan oblik brige za standard radnika, ali vremena su se promijenila, a brojna radnička odmarališta ili su propala ili su odavno promijenila vlasnika, te se zajedno s drugim turističkim kućama bore za gosta.

Izuzetak su jedino javna poduzeća, u kojima i ove sezone radnici tih tvrtki ljetuju po relativno pristupačnim i povoljnim cijenama, ali svi oni znaju da se ni javna poduzeća, kada jednog dana budu prodana i promijene vlasnika, neće baviti radničkim ljetovanjima i ulagati novac u održavanje dotrajalih objekata. Odmaralištima je odzvonilo početkom devedesetih, kada je HDZ-ova vlada donijela odluku da su ona sastavni dio imovine poduzeća te su zajedno s poduzećima prodana novim vlasnicima, koji su ih se s vremenom rješavali kao nepotrebna tereta. U vrijeme kada su se donosili pretvorbeni zakoni sindikati su tražili da odmarališta budu izuzeta iz pretvorbe budući da su u većem dijelu građena i stvarana izdvajanjem iz radničkih plaća a ne iz dobiti poduzeća, ali ondašnja je vlast odbila takve zahtjeve i time zapravo prekinula s praksom manje komfornog ali jeftinog ljetovanja na moru.

Neuspjeh sindikata

- Sindikat gotovo nigdje nije uspio zadržati utjecaj ili vlasništvo nad odmaralištima iako smo to pokušavali u gotovo svakom poduzeću. Odluku u prodajama odmarališta vlasnici tvrtki obrazlažu "čišćenjem portfelja". Prodaja je zaustavljena jedino tamo gdje vlasničke knjige nisu sređene, ali i to je pitanje vremena - ističe Damir Gašparović, predsjednik zagrebačke sindikalne organizacije u SSSH.

Lani je, priča radnički predstavnik iz zagrebačke "Elke" Đuro Puškadija, i ta tvrtka prodala odmaralište u Pakoštanima kod Zadra, iako je radničko vijeće tražilo od uprave da im se odmaralište ustupi u petogodišnji najam, kako bi radnici mogli i dalje u njemu ljetovati.

- Trebalo je investirati u obnovu odmarališta, od čega nismo bježali, ali zemljišne su knjige bile sređene i uprava je odmaralište prodala - kaže Puškadija.

Poznato je da se odmarališta nalaze na dobrim lokacijama, tik uz more, tako da maštovitiji i spretniji poduzetnici mogu na njima zarađivati čak i uz manja dodatna ulaganja. Zbog nižih cijena ljetovanje u odmaralištima zanimljivo je turistima iz istočnoeuropskih zemalja, baš kao što bi bila zanimljiva i prosječno plaćenom hrvatskom radniku, kojemu je hotelski smještaj preskup i koji ne može iz plaće izdvojiti od osam do deset tisuća kuna da bi s obitelji proveo sedam dana u nekom od hotela. U radničkim se odmaralištima, međutim, može ljetovati dva do tri puta jeftinije, što je za mnoge koji se ne mogu snaći u prijateljsko-obiteljskim kombinacijama, jedina šansa da vide more.

Puni pansion za 90 kuna

Primjerice, četveročlana radnička obitelj može spavati u četverokrevetnim sobama, apartmanima ili bungalovima HEP-ovih odmarališta za ukupno 70-80 kuna na dan, (dakle, za 17,5 do 20 kuna po osobi) odnosno 100-120 kuna ako je riječ o kvalitetnijim objektima. To znači da HEP-ovci za 700-1200 kuna mogu sa svojom obitelji provesti deset dana na moru, a odluče li se za puni pansion, hrana ih dođe dodatnih 90 kuna po osobi. Interes među zaposlenima je tako velik da se na jedno mjesto javlja i po deset kandidata, pa tvrtka mora raditi selekciju. Dakako, ljetovanje se može platiti u šest obroka, a kako doznajemo mogućnošću ljetovanja u odmaralištima zasad se mogu koristiti jedino radnici Ine, Lutrije, željeznica, Hrvatskih šuma, Vodoprivrede, Pošte...

U želji da zadrže odmarališta i nakon privatizacije tih tvrtki sindikati već pripremaju taktiku preuzimanja nadzora nad odmaralištima ili unošenja u kupoprodajni ugovor obveze njihova očuvanja. Upućeni smatraju da su mali izgledi da u tome uspiju, a i za zaposlene u javnim poduzećima, jednako kao i za radnike drugih tvrtki koje su prošle pretvorbu, ljetovanja po povoljnim cijenama bit će samo podsjećanja na stara dobra vremena.

Piše Ljubica Gatarić

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije