Najviše će izgubiti korisnici jer Huawei je jedan od najvećih proizvođača smartphonea na svijetu, komentar je informatičkog stručnjaka Marka Rakara na vijest da Google prekida suradnju s Huaweijem, prema čemu korisnici novih uređaja kineskog tehnološkog diva više ne bi imali pristup Googleovim aplikacijama i uslugama.
Iz Googlea su naglasili kako će vlasnici sadašnjih Huaweijevih smartphonea s Googleovim aplikacijama i dalje moći koristiti i skidati nadogradnje aplikacija.
Vijest dolazi nakon odluke američkog predsjednika Donalda Trumpa da Huawei stavi na crnu listu kompanija s kojima američke tvrtke ne smiju surađivati.
Rakar naglašava kako ovaj potez sasvim sigurno nije bio Googleova želja, već su morali postupiti u skladu sa zakonom.
- Trump je prošli tjedan potpisao executive order o zabrani poslovanja s onim tvrtkama za koje se misli da predstavljaju rizik za nacionalnu sigurnost, a onda je ovo logična konsekvenca te naredbe i Google je to morao napraviti - kaže Rakar.
- Google je išao na najblažu i najjednostavniju moguću varijantu koju su mogli proizvesti, ali to je i dalje to - dodao je.
Rakar kaže da je ovaj potez velika eskalacija odnosa, ali nitko ne može predvidjeti što će se dalje dogoditi. Kina će vjerojatno prvo izraziti žaljenje i reći da to nije normalno po svjetskom trgovinskom pravu te da će to dalje eskalirati, smatra.
O razlozima za ovaj rad SAD-a i Kine Rakar kaže:
- Službena priča je da je razlog špijunaža, ali ne postoji nijedan dokumentiran slučaj da je dokazano da se Huaweijeva oprema koristila u tu svrhu. Vjerojatnije da Amerikanci pokušavaju uloviti korak s kineskom tehnologijom - kaže Rakar.
Lakše je proizvesti nego prodati, s toga oni koji pričaju pričice o nečijoj tehnološkoj prednosti ili sirovinskom bogatstvu, na razini su „čiji tata ima većeg pišu“, ako svoje sirovine i tehnološki napredne proizvode ne prodaje. Dakle kineski gospodarski uzlet počiva na prodaji svojih proizvoda najvećim kupcima po povlaštenim uvjetima. Kako Kina, gospodarski i financijski ojačana, i dalje ne želi ravnopravnu utakmicu, odnosno i dalje želi za sebe povlaštene uvjete, a za najvećeg kupca svojih proizvoda i njegove robe želi zadržati protekcionističke mjere u svojoj zemlji, SAD su reagirale.