Prije dva mjeseca započela je ovogodišnja sezona obrane od tuče koja će potrajati do 1. listopada, a krajem lipnja i tijekom srpnja, uz blagdan Petrovog tuča najčešće udara i bilježi najveće štete. Kakva je trenutno situacija s protugradnim sustavom iznad sjeverozapadne Hrvatske razgovarali smo s predsjednicom Udruge raketara Hrvatske Danicom Habulin iz Gore Veterničke.
Naknada 870 kuna
- Situacija je nešto bolja nego lani kad smo na početku protugradne sezone ostali bez raketa, no ni približno nije onako kako bi trebalo biti. U Hrvatskoj je trenutno 360 lansirnih rampi za protugradne rakete te još 200-tinjak njih koje djeluju samo prizemnim generatorima. Od tog broja na području Krapinsko - zagorske županije imamo 24 lansirne rampe. Svi mi na zalihama trenutno imamo po jedno i pol punjenje, odnosno po devet raketa. Dakle možemo trenutno intervenirati sa šest raketa i eventualno s još tri dopunske, što je premalo naiđe li jako olujno nevrijeme - rekla nam je predsjednica Udruge raketara Danica Habulin. Sa sjetom se prisjeća vremena kada su na raspolaganju imali i po 18 raketa.
Inače, cijena jedne protugradne raketa koje se proizvode u Srbiji, u Kruševcu i u Čačku, a manjim dijelom i u Bugarskoj, iznosi oko dvije tisuće kuna. Raketari za svoj posao, i to samo za šest mjeseci dok traje sezona obrane od tuče, dobivaju novčanu naknadu od 870 kuna.
- Iako nam iz Državnog hidrometeorološkog zavoda stalno govore kako sadašnji sustav s protugradnim raketama i prizemnim generatorima nije učinkovit, već bi se poljoprivrednici trebali više oslanjati na osiguravajuća društva, i sama osiguravajuća društva ponekad ne žele preuzeti rizik osiguranja, a i poljoprivrednici baš nemaju novca za osiguranje. Stoga smo im mi koji pucamo i štitimo ih jedina nada da ne ostanu bez svega. Ako im tuča uništi usjeve, sav bijes prvo će iskaliti na nama - rekla je Danica Habulin.
Problem slovensko nebo
Inače raketari se žale i na činjenicu da Država posljednjih nekoliko godina previše troši na uređenje lansirnih postaja - ograda i prostora za skladištenja raketa, a tim novcem moglo bi se kupiti znatno više raketa.Problem im je i granično područje uz Sloveniju jer se iz Zagorja ne smije pucati u slovensko nebo, a kad se tučonosni oblaci pojave na ulasku u Hrvatsku, već je kasno. Kilometar od granice jednostavno spada u nebranjenu zonu za djelovanje raketama, već se djeluje isključivo s prizemnim generatorima, pa zato rubni dijelovi uz granicu najčešće i stradaju od tuče.