Pred sudom u Londonu počeo je proces prema kojemu su privatizacijske “mućke” provedene u Hrvatskoj dječja igra, a cijeli slučaj “težak” je više od osam milijardi kuna. Naime, sud će pokušati procijeniti je li Oleg Deripaska, ruski oligarh i vlasnik kompleksa tvrtki i tvornica koje se bave preradom metala i čije se bogatstvo procjenjuje na oko 100 milijardi kuna, doista izigrao svog nekadašnjeg partnera Michaela Cherneya, ili je taj ukrajinski milijarder, kako Deripaska tvrdi, vođa ruske mafije koji ga je godinama ucjenjivao prijeteći mu smrću.
Cherney je, naime, podnio tužbu da je kod Deripaske imao deponirano 13 posto dionica Rusala, najvećeg svjetskog aluminijskog kombinata, koje mu ruski oligarh više ne da.
Kum ruske mafije
– Cherney i ja nismo nikada bili partneri. On je “kum”, vođa kriminalne bande Ismailovska, jedne od najopasnijih ruskih mafijaških organizacija, a stotine milijuna dolara koje sam mu do sada dao isplatio sam kao “zaštitu” u vrijeme dok sam razvijao posao. Prijetili su mi i govorili da ne mogu neprestano nositi pancirni prsluk – izjavio je Deripaska.
Ove su “objede”, kazao je Cherney, šokantne. Ipak, da Cherney, ukrajinski milijarder koji je “težak” oko 12 milijardi kuna, nije baš nevinašce, najbolje govori podatak da su protiv njega do sada vođeni procesi i istrage u nizu zemalja uključujući Izrael, Rusiju, Bugarsku i Švicarsku, no nikada nije osuđen.
Analitičari koji poznaju okolnosti ruske privatizacije neposredno nakon pada komunizma tvrde da su Deripaska i Cheney bili saveznici tijekom “aluminijskog rata”, borbe za privatizaciju metalurških kombinata i tvornica na području bivšeg SSSR-a. Da pojam “rat” nije samo izraz za poslovno nadmetanje, govori i činjenica da je tijekom tog perioda među zainteresiranim stranama bila učestala izmjena vatre, a atentati su se izvodili gotovo istom dinamikom kao i atentati između zavađenih članova zagrebačkog podzemlja krajem devedesetih godina prošlog stoljeća.
Čak je i sam Deripaska, tada još mladi trgovac dionicama, ali ne i superbogati oligarh, preživio atentat kada je na njega 1995., u trenutku dok je napuštao svoj moskovski stan i ulazio u automobil pred zgradom, ispaljeno nekoliko rafala. Deripaska je ostao neozlijeđen, ali ne i njegovi suputnici. Deripaskin zamjenik pogođen je s tri, a njihov vozač s dva metka.
Besprijekorno osiguranje
Danas se takvo što ne može dogoditi jer Deripaski, donedavno najbogatijem čovjeku svijeta, danas je nemoguće prići. Umjesto u moskovskom stanu, danas Deripaska živi u rezidenciji u Londonu premda ga je najlakše pronaći na njegovoj superluksuznoj jahti “Queen K” kojom najčešće plovi po Mediteranu, nerijetko i uz hrvatsku obalu Jadrana.
Jedan je od najbližih prijatelja ruskog predsjednika Putina, kao i niza britanskih uglednika, pa više ne treba strahovati od mafije Ismailovska niti njihovih ubojica. Koliko je osiguranje, govori i podatak da je oko jahte “Queen K” u trenutku dok se prije dvije godine nasukala ispred crnogorske obale kružio prateći brod vodenim topovima kako bi potopio svaku brodicu koja im se približi
Pred sudom u Londonu počeo je proces prema kojemu su privatizacijske “mućke” provedene u Hrvatskoj dječja igra, a cijeli slučaj “težak” je više od osam milijardi kuna. . Ha, u Hrvatskoj je djecja igra? Pa sva privatizacija je '' muckaa '' prda se narodna imovina a narod ne dobije nista za svoj dio imovine i vi to zovete djecja igra?