Pohvaljujemo emisiju u kojoj se i o najtežim bolestima (leukemija, rak i rijetke bolesti) može govoriti s optimizmom i pozivom na društveno angažiranje. Sve pohvale i velika hvala na predanom radu i u ovim okolnostima za nas potrebite, za sjajnu ženu i urednicu Anu Tomašković; Sve pohvale sjajnoj urednici na optimizmu i dobrobiti koja nas prikuje uz ekran bez obzira na to o kojoj se temi radi jer “ona je naša boja” i uljepšava naše nenormalne živote; Da nam je i sat i pol, ne bi nam bilo previše ove emisije i predivne Ane Tomašković - ovakve pohvale svakodnevno zasipaju redakciju HTV-ove emisije “Normalan život” te nove emisije “Ovo malo duše” koja se nedjeljom emitira u sklopu emisije “Obiteljski magazin” na Hrvatskom radiju, a uređuje ih i vodi Ana Tomašković. Emisiju “Normalan život” uređuje zajedno sa svojim gledateljima, uz cijeli niz stručnjaka te predstavnika udruga i institucija.
Zaboravljeni od vlastitih obitelji
– S gledateljima sam u njihovim udrugama, na stručnim seminarima, tribinama, koje često i vodim izvan radnog vremena, na rehabilitaciji, u bolnici, u njihovim domovima, svugdje gdje me trebaju ako im na bilo koji način mogu pomoći. Ponekad im je dovoljno da imaju samo nekog da ih sasluša, kaže im toplu riječ, toliko je usamljenih i od vlastitih obitelji zaboravljenih ljudi. Najsretnija sam kad mi gledatelji jave da su dobro primljeni u Klubu alkoholičara, kad se uspiju pomiriti s bratom iz istog mjesta s kojim godinama nisu razgovarali, kada nakon dijete mršavljenja i volontiranja uspiju pronaći ljubav, kad im kao ovisniku poslodavac da priliku za posao i socijalizaciju, kad se snaha potrudi oko supruga i uspije riješiti problem sa svekrvom, kad siromašni uspiju upisati željenu školu ili fakultet, kada unatoč osudama roditelja mladi s invaliditetom ustraju u braku i osamostaljenju – priča Ana Tomašković. Svojim radom potiče i svoje gledatelje na dobra djela i pomaganje.
– Sve više gledatelja ostavlja mi svoj broj i adresu da ih proslijedim onima kojima je potrebna pomoć. Nude prijevoz do bolnice, ručak, smještaj, čak i da posjećuju nečije dijete ili člana obitelji u bolnici. Ovo ljeto 16 obitelji besplatno je ljetovalo kod vlasnika apartmana koji su mi se javili sa željom da pomognu, a javlja mi se i sve više vlasnika restorana koji žele počastiti siromašne obitelji za njihove proslave rođendana, vjerske blagdane... Sve je više privatnih liječnika koji pozivaju na specijalističke preglede najsiromašnije, osobito djecu – ganuta je Tomašković. Najbrojnije reakcije javnosti dobila je nakon emisija o nasilju i o pravu na izbor koga voljeti u kojima su, ističe, podsjetili da je riječ o našim sestrama, braći, tetama, prijateljima i pozvali na pronalaženje mirnog puta za dobru komunikaciju i međusobno poštovanje.
Žrtve lažnih profila na internetu
– Bez obzira na temu emisije, “Normalan život” podsjeća da je različitost kvaliteta i da nas treba oplemenjivati, a ne razdvajati. Pritom ne mislim samo na osobe s invaliditetom, nego i na sve ostale različitosti u sferi privatnosti, koga i kako voljeti, u izboru religije i slično – kaže Tomašković te otkriva svoj stav o referendumu o braku.
– Svojim radom i priznavanjem različitosti kao kvalitete ja sam osobni stav već iskazala, no mislim da je puno važnije “živjeti” evanđelje svaki dan te poslušati poruke mira, tolerancije i promišljanja pape Franje o tome “tko smo mi, svatko od nas, da sudimo kako će netko voljeti ako je čovjek velik i ispravan u svojoj ljudskosti” – govori Ana te najavljuje teme kojima će se baviti u idućim emisijama.
– Već dugo pripremam emisiju o ženama u zatvoru i stigmatizaciji djece čiji su roditelji u zatvoru, ali radujem se i emisiji na temu gdje stanuje ljubav jer se često stvarni život zamjenjuje s iluzijom na internetu pa ima puno svjedočanstva prevarenih i ogorčenih žrtava lažnih profila, a nerijetko se radi i o kaznenom djelu nasilja – otkriva.