Kako se temperature u termometru penju u visine tako se sve više razgovara o godišnjem, kuju se planovi, štedi se novac, prazne se kasice kako bi se barem na nekoliko dana pobjeglo od svakodnevice. Ipak, većina Hrvata, pokazalo je istraživanje portala Moj Posao, smatra da nema dovoljno vremena da bi se odmorila od svoje užurbane svakodnevice. Više od polovice od 300 ispitanika priželjkuje više dana godišnjeg, a prosjek u Hrvatskoj iznosi 23,7 dana. Najviše dana godišnjeg imaju zaposlenici državnih tvrtki i sudstva te zaposleni u zdravstvu i školstvu. Najmanje dana godišnjeg odmora imaju turistički djelatnici.
Najmanje su zadovoljni ispitanici s primanjima manjim od 4000 kuna, njih 64% željelo bi imati više dana godišnjeg odmora.
Najviše ispitanika veći dio godišnjeg odmora iskoristit će u ljetnim mjesecima, dok će samo petina ispitanika većinu godišnjeg koristiti zimi. ''Bablje ljeto'' bira 19 posto ispitanika, a svega 4 posto zaposlenih neće koristiti godišnji ove godine.
Dobivanje godišnjeg odmora u željeno vrijeme ponekad može biti problem. Čak 57 posto ispitanika ima poteškoća s dobivanjem godišnjeg, a petina ga neće moći iskoristiti u potpunosti. Godišnji se ne koristi u potpunosti prvenstveno zbog previše posla i pritiska nadređenih.
Žalosno je što će i u dane godišnjeg koje i uspiju iskoristiti za uživanje i lješkarenje na suncu većina zaposlenih razmišljati o poslu, javljati se na službene mobitele i odgovarati ma mailove te razmišljati jesu li izvršili sve radne zadatke prije nego su pobjegli na odmor.
Regres za godišnji odmor ove je godine dobila svega četvrtina zaposlenih, a prosječni iznos regresa koji su ispitanici dobili iznosi 2459 kuna. No gospodarska kriza ipak neće utjecati na korištenje godišnjeg odmora. Čak 68 posto ispitanika neće mijenjati svoje planove zbog recesije.
iz koje bajke je prepisan ovaj članak ... ovo nema veze sa stvarnošću ...