Odmah nakon što je objavljeno da su zajednički dobitnici Timeove nagrade za osobu godine “Čuvari istine” novinari Jamal Khashoggi, Maria Ressa, redakcija The Capital Gazettea iz Annapolisa te Wa Lone i Kyaw Soe Oo, dvojica Reutersovih novinara zatočenih u Mjanmaru, objavljeno je i da je zaključno s 1. prosinca u zatvorima širom svijeta 251 novinar, što je rekordan broj. I to je treća godina zaredom da je to tako ili čak još gore, stoji u izvještaju neprofitne organizacije Committee to Protect Journalists, Odbora za zaštitu novinara smještenog u New Yorku.
‘Protudržavno djelovanje’
Kina, Egipat i Saudijska Arabija u zatvoru drže više novinara nego lani, a Turska ostaje najveći svjetski tamničar pripadnika sedme sile unatoč tome što je nekolicina puštena iz zatvora. Turska, Kina i Egipat odgovaraju za polovicu utamničenja novinara, i to opet treću godinu zaredom. U ovoj crnoj priči pogotovo zabrinjava to što je oko 70 posto novinara strpano iza rešetaka temeljem optužbi za protudržavno djelovanje, i to najčešće za pripadanje ili pomaganje organizacijama koje su vlasti proglašavale terorističkim organizacijama.
Zbog optužbi za širenje lažnih vijesti broj uhićenih novinara porastao je na 28 u svijetu, taj je broj prije dvije godine bio devet. Ovo je pogotovo izraženo u Egiptu gdje je temeljem takvih optužbi zatvoreno 19 novinara, slijedi Kamerun s četiri pa Ruanda s tri, a po jedan u Kini i Maroku.
Izvještaj navodi kako je upadljivo da je taj trend narastao otkako se “fake newsom” počeo javno baviti Donald Trump.
Erdoğanovo licemjerstvo
Porast zatvorenih u Kini povezuje se s novim valom progona ujgurske manjine u regiji Xinjiang gdje je bez službenih optužbi pritvoreno deset novinara. Tamo je nestao fotograf Lu Guang koji je američki državljanin nagrađen od World Press Photo Foundationa i National Geographica. Uhićen je, no vlasti odbijaju reći gdje je. Egipatski novinar Mahmoud Abou Zeid dobitnik je International Press Freedom Award 2016., no u zatvoru je od 2013., dvije godine bez optužbi, potom su podnesene za posjedovanje oružja, ubojstvo i pokušaj ubojstva, onda za pripadnost terorističkoj organizaciji. I na kraju za neplaćene kazne za štetu počinjenu na prosvjedima 2013. godine zbog čijeg je praćenja i završio u zatvoru.
Gotovo je bizarna činjenica da je turski predsjednik Erdoğan najveći kritičar Saudijske Arabije zbog ubojstva Jamala Khashoggija, a sam u zatvoru još drži 68 novinara, nešto manje nego lani. Svi su iza rešetaka zbog “protudržavne djelatnosti”. Erdoğan je dekretom zatvorio i više od stotinu medija, a nije umakla ni tiskara koja je tiskala kurdski dnevnik Özgürlükçü Demokrasi – u zatvoru je završio vlasnik s 12 zaposlenih, među kojima je čak i zaštitar. Peti je najveći tamničar novinara Eritreja sa 16 zatvorenih.
Pogledajte video o vojnom avionu F-35:
E, kad bi se kod nas primjenjival takav zakon ni jedan novinar ne bi bil uhićen. Al "novinara" bi bilo tolko kaj bi se morali graditi novi zatvori.