UNIŠTAVANJE Herbicidom “očistio” zemljište za masline

Rezervat Pantan je ponovno devastiran!

20.03.2009.
u 18:19

Posebni Ornitološko-ihtiološki rezervat Pantan nedaleko od Trogira doživio je još jednu grubu devastaciju. Za sada nepoznati počinitelj veću je površinu poprskao herbicidom kako bi uništio travu te na “očišćenom” terenu posadio 20-ak sadnica maslina. Otrovnim kemijskim sredstvom tako je ugrozio i brojne ptice, koje i čine Pantan posebnim rezervatom.

Sumnja na vlasnika
– Čim smo doznali, obišli smo teren i imali što vidjeti. Ne znam kome je palo na pamet takvo nešto napraviti i to unutar ograđenog dijela rezervata. Počinitelj se mora pronaći, vjerojatno ćemo trebati i pomoć policije – kaže Gvido Piasevoli, stručni voditelj u Javnoj ustanovi za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Splitsko-dalmatinske županije.

Piasevoli je potvrdio kako se još jednom dogodilo da se kemijskim preparatom poprskao pristupni put do rasvjetnih tijela koja služe za slijetanje zrakoplova. No, nakon upozorenja o štetnosti i zabrani upotrebe herbicida sa Zračnom je lukom dogovoreno da se zemljište čisti košenjem.

Vedran Bađun, nadzornik u Javnoj ustanovi, snimio je prostor i pokrenuo postupak utvrđivanja počinitelja. U petak je namjeravao na mjestu događaja zalijepiti pisano upozorenje kako se u rezervatu ne smije ništa slično raditi, no zbog jake bure taj je posao odgođen do ponedjeljka.

Inače, u Javnoj ustanovi pretpostavljaju da je bivši vlasnik zemljišta na taj način želio pokazati čija je zemlja te da je namjerava vratiti. Tek treba utvrditi radi li se o nekad nacionaliziranoj zemlji za potrebe ribnjaka, koji je neko vrijeme radio na tom području.

U svakom slučaju, pa čak i ako je vlasnik zemljišta ostao upisan kao neosporni vlasnik, iz Javne ustanove upozoravaju kako se unutar rezervata prirode kakav je Pantan ništa ne može raditi na svoju ruku i bez dogovora i dopuštenja stručnih osoba.

Masline će smetati
– Osim što se narušava prirodni sklad i sigurnost biljnog, ptičjeg i ribljeg svijeta, posađene bi sadnice jednoga dana mogle ometati signalizaciji za zrakoplove – tvrdi G. Piasevoli.

Na Pantanu, koji je 2000. proglašen rezervatom, zabilježeno je 196 ptičjih vrsta, od kojih 45 gnjezdarica. Od 104 močvarne vrste u Hrvatskoj 70 ih je u Pantanu.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije