Ako se dosad samo tvrdilo da je ornitološki rezervat Veliki Pažut, na utoku Mure u Dravu kod Koprivnice, jedno od najsačuvanijih europskih prirodnih područja, sada za to postoji i znanstvena potvrda. Koprivnički biolog Goran Šafarek tijekom dvogodišnjega terenskog istraživanja napravio je detaljnu kartu staništa toga rezervata.
– Na Pažutu postoji više od 30 različitih tipova staništa, a na sličnim rijekama u Europi tek ih je nekoliko. To govori o velikoj bioraznolikosti našeg rezervata – kazao je Šafarek, koji utok Mure u Dravu naziva hrvatskom Amazonom, a u sličnosti se i osobno uvjerio sudjelujući i u ekspedicijama tom južnoameričkom rijekom.
Šafarek je u području koje se prostire na oko 600 hektara popisao sve šume, sprudove te izradio kartu koja će biti podloga za nova istraživanja. Bit će to temelj i za izradu plana gospodarenja tim prirodnim resursom s velikim ekoturističkim potencijalom – kazala je Željka Kolar, ravnateljica Ustanove za zaštitu prirode Koprivničko-križevačke županije, koja je i naručila istraživanje. Kao dugogodišnji borac protiv politike Hrvatskih voda koje pod izlikom zaštite od poplava betoniraju riječne obale i time ih uništavaju, Šafarek je utvrdio da se na Velikom Pažutu dobro vidi da rijeku valja pustiti neka regulira svoj tok, a utvrđivanju obala pristupiti tek zaprijeti li naseljima.
– Drava će erodirati obalu, ali će s druge strane na sprudu niknuti nova šuma. Tako je bilo tisućama godina i to je najbolja zaštita od poplava – tvrdi koprivnički biolog.
Ljepotu Mure i Drave posebno treba sacuvat za nasu djecu- Steta samo kaj Muru previse zagaduju Slovenci i zato nema vise toliko riba. S jedne strane premalo ribicki savez poribljava Muru s druge strane se previse mura Betonira ili kamenjem joj reguliraju tok. Nema vise prirodnih rukavaca