Sindikati će inzistirati na oporezivanju banaka. Očekujemo da će Vlada štititi interese građana RH, u protivnom, bit će to prekretnica, radikalizacija izrazito klasnoga konflikta, kazao je Vilim Ribić, predsjednik Matice sindikata.
Obrazlažući zašto su banke dužne dati svoj doprinos financijskoj konsolidaciji zemlje, upozorio je da je pet milijardi bankarskih profita jednako dvjema trećinama ukupne dobiti hrvatskog gospodarstva te naglasio kako se banke oporezuju u Mađarskoj i Velikoj Britaniji, a isto su najavile Francuska i Njemačka, što će dovesti do oporezivanja banaka i u drugim zemljama. Istaknuo je i da su si hrvatske banke u lanjskoj kriznoj godini podijelile 30 milijuna kuna bonusa. Navodi da će banke u tom slučaju dodatno opteretiti građane prazne su prijetnje, tvrdi Ribić.
- Većina je banaka dokapitalizirana pa bi jako teško prebacile dobit u inozemstvo, a dalje dizanje kamata dovelo bi plasman u pitanje. Osim toga, dizanje kamata država može proglasiti lihvarskim pa to oporezovati kao ekstradobit. U ovim kriznim uvjetima iznošenje kapitala ravno je izdaji, a funkcionira li država doista kao država, funkcija joj je da sankcionira takvo ponašanje - poručuje Ribić i dodaje da su banke u RH ovakav status dobile pozivajući se na tržišne okolnosti, dok se sada na tržište ne pozivaju. U Srbiji su, kaže, kamate oko 2,3 posto, a kod nas desetak posto, jer ondje ima konkurencije među bankama, a u nas su one oligopolisti.
- Brojni "nezavisni ekonomisti" imaju po 30 godina i 30 tisuća kuna primanja, to su ljudi koji brinu samo o vlastitim interesima i vrijeme je da se njihova propaganda zaustavi - ističe Ribić i podsjeća kako je šef OTP banke u Mađarskoj podržao oporezivanje banaka rekavši da moraju dati doprinos financijskoj konsolidaciji zemlje jer je to ujedno i konsolidacija kreditnog rejtinga Mađarske.
Ekonomist nezavisnog sindikata znanosti Marko Krištof iznio je podatke kako je aktiva banaka narasla na 5,38%, zaposlenost u bankama smanjena za 4 i pol posto, a bruto plaća pala je jedan posto pa sada iznosi 12.700 kuna. Uvjeti poslovanja išli su im na ruku pa je obvezna rezerva smanjena na 13%, a bila je 28%.
- Porezom na dobit banaka može se namaknuti i do 800 milijuna kuna - ističe M. Krištof.
sliku ministra šukera i jadranke kosor treba staviti na novčanice od 10, 20, 50, 100 i 200 kn, pa da vidimo tko ih želi imati u novčaniku, pored slike svoje žene idjece. i eto nam potrošnje i oporavka.