– Zaposleni u znanosti i obrazovanju dosta su se odricali, od 2009. naovamo državi su prepustili 7,4 milijarde kuna. Nema li Vlada razumne argumente za najave po kojima bi nam uzela regres i božićnicu, a do sada ih nisam čuo, sasvim je izgledno da dođe i do štrajka. Ne samo početkom sljedeće školske godine nego i krajem ove – rezolutan je šef Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Vilim Ribić.
Sindikalcima je Vlada poprilično istanjila živce taktikom najava rezanja prava, uz istodobno zaobilaženje izravnih razgovora.
Pozovite nas već jednom da čujemo što točno želite i predlažete, pa ćemo razgovarati argumentima, vape sindikati javnih službi čije su oči uprte u Vladu.
– Ne izluđujte nas više, već nas pozovite za stol – poručuje Spomenka Avberšek iz Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi.
– Treba razjasniti kako država planira rezanje važećih kolektivnih ugovora. Primjerice, o božićnici imamo vremena razgovarati, ali o regresu koji se počeo isplaćivati to nije moguće – kaže Avberšek. Dr. Ivica Babić iz liječničkog sindikata poručuje da će prevladati razuman pristup i snaga argumenata kad do pregovora dođe.
– Dok su na slobodi Kalmeta i ekipa koji su počinili milijunske štete, dotle smatram da nema osnove tražiti od zaposlenih da se odriču. Vidjet ćemo hoće li uopće i tražiti od nas da se nečega odričemo – kaže Mijat Stanić iz Nezavisnog cestarskog sindikata.
Pa zapravo sindikati imaju pravo... Dobili smo PDV 25%, dobili smo veći porez na dobit, dobili smo veće namete na plaće, zadužili smo se do sada koliko za prošlu cijelu godinu, zašto onda smanjivati plaće? Pa sad ima love, a pod kraj godine kada će opet faliti, opet idu novi porezi i nova davanja. Pa to je bar jednostavno. Svi mi obični građani jako smo sretni što plaćamo tolike poreze i davanja, samo da bi predraga nam državna služba mogla uživati u ispregovaranim pravima. A privreda jednostavno vapi za dodatnim opterećenjima, da slučajno koji birokrata ne bi ostao bez božičnice.