Prema podacima Ministarstva graditeljstva, sva 53 županijska i gradska ureda zaprimila su ukupno 822.335 zahtjeva za legalizaciju bespravno sagrađenih objekata. Do 31. listopada ukupno je riješeno samo 57.337 predmeta ili mršavih 6,97 posto. U ta 53 ureda ukupno je 787 djelatnika, a u planu je zaposliti još 565 osoba.
Najefikasniji uredi su dubrovački, koji je od 5440 zaprimljenih zahtjeva već riješio njih 1075, odnosno 19,76 posto, te bjelovarski (19,29) i makarski (17,21).
Zapinje na lokalnoj razini
Najneefikasniji je ured u Karlovačkoj županiji koji je od 17.634 zaprimljena zahtjeva riješio samo njih 420, odnosno skandalozno niskih 2,38 posto. Drugi najgori je ured Vukovarsko-srijemske županije koji je od 25.136 zahtjeva riješio samo 680. Zanimljiva je i statistika broja riješenih zahtjeva po djelatniku. Najučinkovitije radnike ima ured Krapinsko-zagorske županije čijih je šestero djelatnika ukupno riješilo 1246 zahtjeva, odnosno 208 po zaposlenom. Slijedi Vodnjan (197) i Bjelovar sa 159 riješenih predmeta po zaposlenom. Najneučinkovitiji su djelatnici ureda Novigrada koji su po zaposlenom riješili samo 15 predmeta, a puno radišniji nisu ni djelatnici u uredu Karlovačke županije s prosjekom od 23 riješena predmeta po zaposlenom.
Ministrica graditeljstva i prostornog uređenja Anka Mrak Taritaš rekla je da Ministarstvo nažalost nema nikakve ingerencije nad osobama koje rade u lokalnim uredima jer one odgovaraju samo svojim gradonačelnicima, odnosno svojim županima.
– Vlada može donijeti najbolji zakon, ali ako lokalna uprava ne radi kako treba i ne provodi zakone... Mi nemamo nikakve ingerencije nad njima jer oni račune polažu svojim županima i gradonačelnicima, a nama je u Ministarstvu zadaća da svim građanima osiguramo jednaku priliku u rješavanju njihovih problema – rekla je ministrica graditeljstva Anka Mrak Taritaš.
Stoga će od početka iduće godine na rješavanju predmeta legalizacije bespravno sagrađenih zgrada raditi nova agencija, u koju će se slijevati predmeti iz svih lokalnih i županijskih ureda koji ne budu mogli pratiti zadanu dinamiku Ministarstva.
Legalizacija molova?
Zanimljiv je i prijedlog ministrice koji će iznijeti kolegama u Vladi – dala bi priliku svima koji su na pomorskom dobru sagradili svoje molove da te molove legaliziraju, a onda bi od Ministarstva pomorstva mogli zatražiti zahtjev za korištenje, odnosno platili bi koncesiju za korištenje tih molića.
Ne vidim neki životno presudan problem. Pravosuđe je u općem rasulu i kolabira pod teretom korupcije kao i cijela država, a glavni su problem moja šupa i garaža?! Ma ubijte se bijednici. Bolje to sami učinite jer mi nećemo biti toliko "nježni". Kad konačno poludimo. Ko Grci, npr.