Više od godinu dana otkako je postao premijer Slovenije, Robert Golob dolazi u službeni posjet Hrvatskoj. Susret s hrvatskim kolegom Andrejem Plenkovićem najavljen je za sljedeći petak, 14. srpnja, a do tad će slovenski premijer morati smiriti situaciju u svojoj vladi nastalu nakon što je u petak popodne ostavku podnio ministar zdravstva Danijel Bešič Loredan.
Teme razgovora Plenkovića i Goloba, doznajemo, bit će energetska suradnja te će ministri gospodarstva obje države, hrvatski Davor Filipović te slovenski mu kolega Bojan Kumer, konačno potpisati i sporazum o solidarnosti između dvije država, posebno u vezi opskrbe plina, što su dva premijera dogovorili u Brdu kod Kranja krajem ožujka, gradnja drugog bloka nuklearne elektrane Krško i sudjelovanje Hrvatske u tom projektu, LNG i kapaciteti u Omišlju, za što je zainteresirana Slovenija, kao i nezakonite migracije i zaštita granica.
VEZANI ČLANCI:
Slovenija, nezadovoljna porastom brojem ilegalnih migranata od kad je Hrvatska u Schengenu, "maše" - više kao sredstvo pritiska - opcijom uvođenjem privremenih kontrola na granici s Hrvatskom i to na početku turističke sezone, što bi najviše pogodilo same Slovence koji će, s ostalim strancima, satima čekati u kolonama za pregled dokumenata slovenske policije, ili pak dovođenjem Frontexa na granicu BiH i Hrvatska, što Zagreb pak odbija, naglašavajući da je hrvatska policija sposobna čuvati schengensku granicu.
Otvorena pitanja, a granica je najvažnija, ne bi trebala biti u fokusu. Slovenija je za Golobova mandata - do sada - odbijala razgovor o privremenom rješenju oko ribarenja u ograničenom području koje bi ukinulo kažnjavanje i uznemiravanje ribara. Razlog tomu je, doznajemo, taj što Ljubljana čekaju da se Sud za ljudska prava u Strasbourgu oglasi o zahtjevima slovenskih ribara koji su podnijeli tužbu protiv Hrvatske zbog navodnog kršenja ljudskih prava.
VIDEO Broj mrtvih u raketnim napadima na Lavov u četvrtak popeo se na četiri
U Hrvatskoj se broj "turista" iz azijskih zemalja utrostručio u odnosu na godinu ranije a oni se slobodno šeću kao da su građani EU. Što rade Slovenci? Svaki Flixbus iz Hrvatske prema EU pregledaju policijske patrole tražeći migrante. Prividno ih puste. Međutim malo dalje sačekaju ih naoružani specijalci koji ih privedu i deportiraju nazad u Hrvatsku. I nema civilnih udruga koje arlauču nešto protiv toga na slovenskoj strani. Znaju oni da će sve što im treba dobiti u Hrvatskoj.