Odluka Općinskog suda u Zlataru kojom su trojica mladića (sada imaju 18, 19 i 20 g.) proglašena krivim za nasilje iz mržnje i prema kojoj trebaju odraditi po sto sati humanitarnog rada, postala je pravomoćna. Na odluku se nitko nije žalio.
"Kaj vi antifašisti"
Mladići, tada skinsi, 19. ožujka 2008. bez povoda nahrupili su na društvo punkera u parku te, uz povike "kaj vi antifašisti" i "smrdljivi punkeri", ozlijedili dvoje srednjoškolaca.
Djevojci su razbili nos, a mladić je završio s modricama. Cijela priča završila je na sudu, no gotovo je neslavno propala jer su mladići oslobođeni zbog nedostatka dokaza. Za roditelje žrtvi to je bilo strašno.
– Odustanak od kaznenog progona značio bi slanje poruke da je takvo nasilničko ponašanje općeprihvatljivo – kaže otac napadnutog dječaka, a najvažniji mu je bio javni stav države da se takvo ponašanje ne može tolerirati jer bi u suprotnom vrijedio zakon jačeg. Zato je otac uložio žalbu višem sudu, Vijeću za mladež pri Županijskom sudu u Zlataru, koja je prihvaćena, pa je postupak protiv nasilnika ponovno pokrenut na Općinskom sudu u Zlataru.
– Za mene je ovim sve završilo. Zadovoljan sam rješenjem suda. Mislim da je to dobra poruka napadačima, jer smo mi samo željeli da se tim mladićima da do znanja da to što su učinili nije dobro. Odluka o obustavljanju postupka bila je za nas frustrirajuća. Moj sin bio je tada skeptičan i smatrao je da društvo ne funkcionira, da je bolje da odustanemo od svega. No, mi smo dokazali suprotno, odnosno da se pravda može istjerati. Mislim da smo dobro učinili jer su ova djeca shvatila da to nije u redu i da se tako ne mogu ponašati – kaže otac mladića koji je pretpio lakše ozljede.
Humanitarni rad
Prema presudi, djelo su počinili "iz mržnje radi iživljavanja nasiljem i zlostavljanja na javnom mjestu doveli su drugoga u ponižavajući položaj te ga tjelesno ozlijedili". Otac pretučenog mladića smatra, a tako je i sud obrazložio, da je isključivo riječ o mržnji na subkulturnoj razini. U roku od šest mjeseci mladići će sankciju izdržavati u Crvenom križu, nekoj zdravstvenoj ustanovi, domu za starije i nemoćne ili gradskoj upravi.
Obavezno podignuti privatne tužbe i tražiti odštetu....