Podatak o 70 interseksualnih osoba rođenih u Hrvatskoj u 15 godina nije točan. Naša je udruga na samim počecima imala 219 članova. Doktori i javnost ne žele govoriti o problemu interseksualnosti, odnosno hermafroditizma – ističe Romana Brajković Juraco, predsjednica udruge Bolje sutra, koja je i sama interseksualna osoba. Mnogobrojni su ljudi koji dolaze u udrugu po pomoć, jer ih liječnici nisu pravilno savjetovali i rekli gdje da potraže stručnu psihološku pomoć, kaže.
– Nevjerojatno je da kod nas liječnici roditeljima takve djece savjetuju da im ne govore o njihovoj seksualnosti! Što se kasnije osvijesti problem, veće su psihičke poteškoće s kojima će se susretati – kaže Brajković Juraco i ističe primjer Engleske, gdje ta djeca dobivaju financijsku i sve ostale oblike pomoći kako bi se što bolje uklopila u društvo.
– U nas nema cjelovitog pristupa, a tim problemom ne bave se dovoljno educirane osobe, upozorava Brajković Juraco.
– Takve osobe najčešće se izoliraju jer ih okolina obilježava – nadovezao se Đulijano Ljubičić, predstojnik Klinike za psihijatriju u Rijeci.
Osobno nemam iskustva sa ovakvim slučajevima ali sam informiran o ljudima koji su imali probleme jer su ih lišili spola koji su oni osjetili kao svoj. Dakle nisam mišljenja da medicina u ovom slučaju pomaže ili odmaže. Realnije bi bilo da \"nameće\" riješenje!