Recentne ruske diplomatske aktivnosti mobilizirale su i Washington pa je tako i Anthony Blinken, šef State Departmenta, odlučio nastaviti zastale prošlotjedne razgovore Rusije i Zapada, i to susretom u petak s kolegom Sergejem Lavrovom. Prije toga Blinken je u srijedu posjetio Kijev gdje je Rusiju pozvao na diplomatski i mirovni put za razrješenje krize s Ukrajinom.
Ključni element krize
Sasvim se slobodno ovo može protumačiti pobjedom Rusa jer bilo je praktički nemoguće do prije koji mjesec zamisliti da se američki ministar vanjskih poslova hitno zaputi u Europu na susret s ruskim kolegom. Susret se, međutim, neće dogoditi u Moskvi, već na neutralnom terenu, u Ženevi. Također, ususret tom sastanku iz State Departmenta stižu najave kako će sve opcije biti na stolu, a Rusiji će biti ponuđen elegantni diplomatski izlazak iz ove situacije.
– Snažno, snažno se nadam da možemo sve ovo zadržati na diplomatskom i mirovnom putu, ali na kraju, to će biti odluka predsjednika Putina – rekao je Blinken u Kijevu.
U situaciji s jednom novošću, a to je raspored ruskih postrojbi i u Bjelorusiji navodno zbog zajedničkih vojnih vježbi, razgovori Blinkena i Lavrova najvažniji su otkako je izbila kriza na istoku Europe. Pogotovo zato što se do sada nije činilo da bilo koja od strana ima namjeru odustati od svojih pozicija, odnosno zahtjeva. Moguće je, isto tako, da se radi o jednostavnom američkom diplomatskom manevru učvršćivanja svoje uloge u krizi jer prije Lavrova Blinken se u četvrtak sastaje s čelnicima europskih saveznika, Njemačke, Francuske i Velike Britanije.
Time se vjerojatno nastoji postići i uklanjanje bojazni da će velike sile same odlučiti o ishodu krize. Isto tako, Sjedinjenim Državama potrebna je barem prividna sinkrona i unisona politika saveznika prema Rusiji pa je stoga vrlo važan i odnos njemačkog kancelara Olafa Scholza i njegove ministrice vanjskih poslova Annalene Baerbock, čiji se pogledi na zapravo ključni element krize, a to je plinovod Sjeverni tok 2, i dalje bitno razlikuju.
''Etnonacionalist'' Putin
Britanski ministar obrane Ben Wallace Rusiju je optužio da je od NATO-a napravila strašilo kako bi opravdala svoju invaziju na tu zemlju, a da je ruski predsjednik Vladimir Putin motiviran “etnonacionalizmom”.
Zamjenik ruskog šefa diplomacije Sergej Rjabkov pozvao je u srijedu Zapad da prestane naoružavati Ukrajinu i stanje europske sigurnosti nazvao je “kritičnim”.
>> VIDEO Benčić Plenkoviću: 'Bilo bi lijepo odmoriti se par dana u vašoj glavi, jer je u ovoj državi sve super i građani sve to krivo vide'
Najbolje bi bilo kada bi nakon naoružanja sa zapada,ukrajinske vojska napravila državni udar u Kijevu i na taj način direktno spriječila slavensko krvoproliće.Koja bi to fora bila,koji šamar Amerikancima i Englezima,odmah bi cijena plina drastično pala....