što je zabilježeno

Radioaktivno zagađenje: Rusija se oglasila oko incidenta

Radioaktivnost
Foto: DPA/PIXSELL
1/2
21.11.2017.
u 15:41

ISRN ocjenjuje da izvor zagađanje nije nuklearni reaktor, jer bi drugi radioaktivni elementi također bili pronađeni i zaključuje da se vjerojatno radi o otpacima s neke instalacije

Rusija je u utorak objavila da se nikakav incident nije dogodio na njezinim nuklearnim instalacijama nakon radioaktivnog zagađenja koje su krajem rujna zabilježile meteorološke službe koji potvrđuju izvješća nekoliko europskih mreža za nadzor radioaktivnosti.

Prema ruskoj meteorološkoj agenciji Rosguidromet, najviša koncentracija je zabilježena u Argajašu, selu na jugu Urala, 30 km od nuklearnog kompleksa Majak, pogođenog nuklearnom nesrećom 1957. koji danas služi kao mjesto za skladištenje upotrijebljenog nuklearnog goriva, a dan kasnije je Rosatom, ruska državna tvrtka koja upravlja aktivnostima svih poduzeća nuklearnog sektora u Rusiji objavila da nikakav incident ni kvar nije zabilježen na njezinim instalacijama.

"Radio-izotop Ru-106 je pronađen na promatračkim stanicama Argajaš i Novogorni između 25. rujna i 1. listopada", precizira ruska agencija u priopćenju i dodaje da je u Argajašu koncentracija rutenija-106 ekstremno visoka i premašuje 986 puta stope zabilježene u mjesecima prije toga.

Radioaktivnost
1/5

Te dvije stanice se nalaze na jugu Urala, blizu granice s Kazahstanom.

Nije objavljeno koji bi mogli biti uzroci nuklearnog zagađenja.

Promatračka stanica Argajaš se nalazi u blizini nuklearnog kompleksa Majak, koji tvrdi da radioaktivno zagađenje rutenijem-106 nije povezano s njegovim aktivnostima.

Taj kompleks dodaje da tijekom 2017. godine tamo nije obrađivan rutenij-106 i da ga više godina nisu proizvodili.

Podaci Rosguidrometa su u skladu sa zaključcima francuskog Instituta radiološke zaštite i nuklearne sigurnosti (ISRN) koji je ocijenio početkom studenoga, nakon brojnih istraživanja, da je radioaktivno zagađenje zabilježeno u Europi krajem rujna podrijetlom s područja između Volge i Urala.

ISRN ocjenjuje da izvor zagađenje nije nuklearni reaktor, jer bi drugi radioaktivni elementi također bili pronađeni i zaključuje da se vjerojatno radi o otpacima s neke instalacije povezane s ciklusom nuklearnog goriva ili proizvodnjom radioaktivnih izvora.

Komentara 14

DO
dopizdilomi
17:36 21.11.2017.

Meni i dalje nejasno. Povišena radijacija u Rusiji na granici sa Kazahstanom. Povišenu radijaciju mjeri Francuska, Njemačka i Austrija. Što je sa Poljskom, Češkom, Slovačkom, Mađarskom, Hrvatskom, Srbijom, Rumunjskom, Bugarskom, Ukrajinom, Grčkom, Turskom, u tim zemljama nitko ništa ne mjeri ili nitko ništa ne radi ili imaju zabranu pa ih se plaća reda radi ili je radijacija išla poštom ili na preskakivanje.

PO
poluprovokator
16:58 21.11.2017.

Poluraspad tog izotopamu je par dana pa nije neka frka, al da je nezgodno i nadasve opasno da takve tvari bivaju ispuštene u okoliš i atmosferu, te da se nezna ni kada, ni kome, ni gdje je to ispušteno to je stvarno nebuloza u današnje vrijeme nadzora i mjerenja svega.

Avatar superhik74
superhik74
17:32 21.11.2017.

Sada ce nam ugledni nogometni strucnjaci iz Hrvatske cyber sfere VL-a objasniti nuklearnu fiziku, u koju se samo oni razumiju...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije