Prvi put nakon smrti Franje Tuđmana iz iste stranke, i to iz SDP-a, dolaze predsjednik države i premijer. Ivo Josipović i Zoran Milanović idućih će godina zajednički voditi državu. Istina, ovlasti predsjednika države limitirane su i svode se na sukreiranje vanjske politike, stavljanje supotpisa na imenovanje veleposlanika i šefova tajnih službi te zapovijedanje vojskom. Dovoljno da predsjednik države ne bude fikus. Jadranku Kosor je taj Josipovićev komadić vlasti toliko žuljao da je svojim ministrima branila suradnju s predsjednikom, a dobar dio izborne godine potrošila je na vođenje kampanje protiv šefa države. A to “ratovanje” nije joj donijelo ništa dobro, nego je potrošila mnogo energije i iz sukoba izašla poražena.
S Milanovićem kao premijerom toga ne bi trebalo biti. Budući da predsjednik i premijer dolaze iz istog političkog tabora, očekuje se veći sklad. No, to ne znači i idilu. Da Josipović ne robuje bivšoj stranci, bilo je jasno čim se uselio na Pantovčak. U krugu njegovih najbližih suradnika nisu SDP-ovci, nego se okružio ljudima najrazličitijih profila. Izvjesno je da će na relaciji Milanović – Josipović biti podosta kompromisa. A to će se vidjeti vrlo brzo, već kod imenovanja veleposlanika. Naime, Milanović je najavio da će u nekoliko najvažnijih država veleposlanike postaviti po političkom kriteriju. Pitanje je hoće li se predsjednik s time složiti, a situacija će biti dodatno složena jer će Ministarstvo vanjskih poslova dobiti Vesna Pusić, odnosno HNS.
Milanović će se nakon formiranja vlasti, kad se bude znalo s koliko ruku u Saboru može računati, morati izjasniti o Josipovićevu zahtjevu da mu se povećaju ovlasti. Predsjednik je rekao da mu treba više manevarskog prostora kod potvrđivanja zakona. Mora ih potpisati pa makar se osobno s njima i ne slagao. Milanoviću je pak to sporedno pitanje.
Tema koja se nije otvarala u kampanji, ali će se u nekom trenutku pojaviti u odnosima predsjednika i premijera, tajne su službe. Josipović je, koliko je poznato, zadovoljan sadašnjim kadrom. Posebno ne vidi razlog za preispitivanje mandata šefa SOA-e Josipa Buljevića. Među SDP-ovcima zainteresiranima za represivni aparat raspoloženje je drugačije. Moguće je stoga da će Milanović, koji je osobno prilično indiferentan prema tajnim službama, biti izložen prohtjevima u vlastitoj stranci koje će morati artikulirati prema šefu države. Najbolje bi mogla funkcionirati obrana, posebno ako ministar bude Mirando Mrsić, koji je u vrlo dobrim odnosima s Josipovićem.
Josipović sve što ima duguje partiji. Stan, obrazovanje, posao i predsjednikovanje. Da idilu treba očekivati.