ZAGREB - Ove školske godine istječe rok za odobrenje oko 900 udžbenika za osnovne i srednje škole te za još dvjestotinjak naslova, u pravilu različitih vježbenica. Hoće li se udžbenicima i ostalim naslovima odobrenje produljiti, kako se nadaju nakladnici, ili će opstanak određenih udžbenika na tržištu diktirati udžbenički standardi, koje nakladnici smatraju lošima, u Ministarstvu prosvjete i športa ne žele decidirano kazati.
Iako pročelnik Odjela za udžbenike Ministarstva prosvjete i športa Krešimir Munk ne želi, kako kaže, istrčavati s bilo kakvim konkretnim rješenjem, ipak priznaje da će donošenje udžbeničkih standarda, koji bi, ističe, u proceduru trebali krenuti najkasnije za dva tjedna, riješiti sve probleme. Iz toga je jasno da će od 1119 naslova u uporabi i dalje ostati samo oni za koje se procijeni da su u skladu s udžbeničkim standardima. "Prošle smo godine odobrili 244 nova naslova, a 80 ih je izbačeno iz uporabe. Tad je nastala povika, s jedne strane, da smo ih odobrili previše, a s druge, da smo previše naslova izbacili. To su igre bez granica u kojima svatko ima svoje primjedbe", kaže Munk.
S tržišta će, kaže on, sigurno nestati naslovi koji su u nastavi zastupljeni s manje od 10 posto. Takvih je, kaže, oko pedesetak.
Predsjednik Uprave "Školske knjige", jednog od najjačih izdavača udžbenika, Ante Žužul ogorčeno kaže da su standardi koje predlaže ministarstvo, odnosno Vijeće za udžbenike standarde, jako loši.
- Ponuđeni udžbenički standardi svojim sadržajem podređuju kreativnost, slobodu i tržište monopolu grupe i moćnih pojedinaca. Cjelokupan materijal predstavlja zbirku nepovezanih autorskih uradaka, više simpozijskog nego znanstveno stručnog karaktera - tvrdi Žužul upozoravajući da bi logičan put bila izrada nacionalnog kurikuluma kojim bi se trebali definirati ciljevi i kvaliteta znanja. On također upozorava da će predloženi standardi imati samo jedan rezultat - odgađanje odobravanja novih udžbenika za sljedeću školsku godinu.
Za razliku od njega, pročelnik Munk drži da će standardi uvesti red "u područje u koje se ni jedan dosadašnji ministar nije usudio ozbiljnije dirnuti". Naime, udžbenički standardi, koji su danas na snazi doneseni su 1983. godine. Tvrdi također da su autori, čiji su udžbenici najlošije prošli, sada najglasniji u protivljenju predloženom.
- No, mi kontinuirano radimo i nadamo se da će se sve riješiti kako je planirano - da će djeca na vrijeme dobiti kvalitetne knjige te da nitko neće biti oštećen - kaže Munk.
A da su standardi, pa i oni tehnički, bili nužni, ilustrira činjenicom da udžbenik matematike sa zbirkom zadataka za šesti razred jednog autora ima 482 stranice, a drugog autora pak upola manje.
Irena Kustura