Zagovornici rada Povjerenstva za Agrokor likuju kako je ono već ispunilo svoju svrhu otkrićem bivšeg guvernera Željka Rohatinskog kako su ga Tomislav Karamarko i Ivica Todorić snubili (Milan Kujundžić to poriče) za politički angažman.
Doduše, spomenuo je Rohatinski da su ga prije vrbovali još neki i danas aktivni političari. Tko, nije otkrio, a niti je to ikoga zanimalo nakon što je otkriven “zločin” – sprega Todorića i HDZ-a. Tražili su ga pomoć kako bi pridobili Rohatinskog kao jednog od pozitivnijih i stručnijih likova. Zbilja spektakularan nalaz! Uzgred, ispada da je Karamarko imao politički talent. Kako god, “ako je pokrenut sudbeni postupak o nekom pitanju za čije istraživanje je prethodno osnovano istražno povjerenstvo, ono će odmah prestati s radom”, piše u Zakonu o istražnim povjerenstvima.
Zakon propisuje da će Povjerenstvo "odmah prestati s radom"
Tako je krajem 2013. osnovano povjerenstvo za Stjepana Đurekovića, ali njegovi članovi nikad nisu imenovani. Tada je tumačeno kako ga nije trebalo ni osnovati jer se u Njemačkoj vodio proces o tom ubojstvu. Premda se njemački sud nije bavio odgovornošću hrvatskih državnih tijela zbog neprocesuiranja tog ubojstva. Pravomoćnošću rješenja o istrazi protiv Ivice Todorića i ostalih, pokrenut je sudbeni postupak. Zar je netko očekivao od Dinka Cvitana da presudi političku dvojbu i kaže kako povjerenstvo ometa rad DORH-a, k tomu kad to objektivno nije slučaj.
Uostalom, zakon je jasan, neovisno o tomu smeta li politička istraga sudbenom postupku. Zakon je izričit i svejedno propisuje da će Povjerenstvo “odmah prestati s radom”. Dakle, neće biti ukinuto, kako tvrdi Davor Bernardić. To znači, ako bi DORH za koji mjesec odustao od progona u predmetu Agrokor, Povjerenstvo bi samo nastavilo rad. Štoviše, kad bi bilo ukinuto, prema izričitoj zakonskoj odredbi novo se ne bi moglo osnovati sljedećih šest mjeseci, čak i ako bi za dva mjeseca istraga o Agrokoru bila obustavljena.
Inače, u odluci o osnivanju Povjerenstva određeno je da ono mora završiti s radom u roku od šest mjeseci. Zakon ne propisuje teče li taj rok i dok povjerenstvo ne radi, ali bilo bi logično da ne teče. Stoga, čim se okonča sudbeni postupak, Povjerenstvo mora nastaviti s radom. Što se pitanja lex Agrokora tiče, zar se o tomu već ne vodi sudbeni postupak u zemljama regije i u Velikoj Britaniji gdje izvanredna uprava traži priznanje lex Agrokor? Trebaju li otkrića za rada Povjerenstva ugroziti interese Agrokora kao tvrtke od strateške važnosti?
Pogledajte i VIDEO: Ivica Todorić u Londonu
Konačno glas razuma. Oba palca gore gospodine Jurasić! Treba još istaknuti da je jedan od najvećih zagovornika nepoštivanja zakona Orsat Miljenić, diplomirani pravnik i čovjek koji je obnašao ni manje ni više dužnost ministra pravosuđa.