Sjedinjene Države godinama zbog energetike pod paskom drže Hrvatsku i ovaj dio Europe i više su puta zavrtale ruke i pri pukim najavama da bi se mogla ugroziti agenda koju zastupaju, a ta je da se preko Hrvatske, prvenstveno preko LNG terminala, osigura prestanak ruskog utjecaja na europsko tržište i sigurnost, što je poseban značaj dobilo kulminacijom krize u Ukrajini.
Amerikanci su se aktivno uključili u spor hrvatske Vlade i MOL-a, a pod njihovim pritiskom Mađari su 2014. konačno morali odustati od plana da prodaju Inu Rusima. Mađarska strana dugo je bila nezadovoljna nikakvim ili slabim napretkom u pregovorima s Hrvatskom pa je i najave da bi se rado riješila Ine trebalo shvatiti ozbiljno, a ne samo kao argument u pregovorima. Nakon jednog od niza posjeta izaslanika State Departmenta za energetiku Amosa Hochsteina, priča je zamrla.
Također, kako je Večernji otkrio, Amerikanci su nudili posredovanje stručnjaka u sporu između Vlade i MOL-a, što je mađarska strana prihvatila, dok je Hrvatska otezala. Tadašnji ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak tako je, nakon objave informacije koju je za Večernji potvrdio mađarski veleposlanik u Hrvatskoj Gábor Iván, a potom i američki veleposlanik Kenneth Merten, odvratio kako “Iván već govori iz MOL-ovih cipela” jer “čim mu istekne mandat, diplomatsku će karijeru zamijeniti važnom funkcijom u MOL-u”.
No Iván je i danas u diplomaciji te radi u Bruxellesu. I nedavni istup ministra poduzetništva Darka Horvata koji je u Sarajevu iskazao zainteresiranost – a kasnije nije želio pojasniti svoje izjave – za mađarsku nuklearnu elektranu Paks koja se proširuje ruskim kapitalom, također je izazvao diplomatsko komešanje. Uostalom, SAD je kritizirao i manje “prekršaje”, primjerice kad je bivša Vlada 2015. vodila gospodarstvenike u Rusiju.
>> Bolji zakon i ruski kapital za spas tržišta nekretnina
>> Žele LNG, a ne zna se ni tko su ni što su radili. Na istoj su adresi s još 15 tvrtki
Ja o tom LNG slusam svaki dan, a ni iz daleka se ne nazire pocetak njegove gradnje. Prodaju vam Ameri macku u dzaku. Sve i da vec postoji taj terminal, treba ga prikljuciti na neke cevi. A koje, kada ni Ameri nisu zapoceli gradnju tog gasovoda prema Evropi. Mozda ga i bude za 50 godina, a verovatno ni tad.