U strahu od gubitka dominacije na Bliskom istoku nakon ruske vojne intervencije u Siriji i od toga da se neće ostvariti karta novog Bliskog istoka – koju je zacrtao još bivši američki predsjednik George Bush nakon invazije na Irak i rušenja Sadama Huseina, prema kojoj bi SAD u ruci držao cijeli Bliski istok – Sjedinjene Američke Države spremaju odgovor. Razmatraju slanje manjih specijalnih jedinica, brigade ili bataljuna, u Siriju i borbenih helikoptera Apache u Irak kako bi pojačali borbu protiv Islamske države, koju su dosad vodili isključivo iz zraka.
Američki predsjednik Barack Obama pod velikim je pritiskom zbog neuspjele strategije u ratu protiv terorističke organizacije Islamske države. Američki vojni dužnosnici kritiziraju ga zbog pasivne politike prema Siriji, smatraju ga glavnim krivcem zbog ulaska Rusije u Siriju, koja je na taj način preuzela glavnu ulogu u rješavanju rata na Bliskom istoku, pogotovo nakon što se i u iračkom parlamentu počelo raspravljati o pozivu Rusiji na vojnu intervenciju u Iraku, poput one u Siriji, jer koalicija na čelu sa SAD-om nakon godinu i pol dana nije pokazala učinkovitost.
Veliki pritisak generala
Iako Barack Obama u svome mandatu, koji istječe iduće godine, nikad nije bio sklon slanju američkih vojnika u nepopularne i krvave ratove na Bliskom istoku, ipak na odlasku mora pokleknuti pod sve većim pritiscima i poslati vojsku u Siriju i Irak te na taj način pokušati spasiti američki obraz, pogotovo nakon svibanjskog pada iračkog grada Ramadija u ruke Islamske države te propalog programa treniranja i naoružavanja tisuća „umjerenih pobunjenika" koji su nakon obuke i povratka u Siriju oružje predali ISIL-u i Nusra fronti.
S obzirom na sve činjenice i stanje na terenu, više nitko ne sumnja u slanje američkih vojnika u Siriju i Irak, već je samo pitanje vremena kada će Obama za to dati zeleno svjetlo. Naime, Barack Obama sada razmatra prijedlog američkih vojnih stručnjaka koji mu savjetuju slanje vojske koja bi držala položaje blizu teritorija koje je zauzela teroristička organizacija Islamska država. Pentagon je predložio i slanje vojnika koji bi savjetovali sirijske umjerene pobunjenike i eventualno pozvale zračne snage u pomoć. Isto tako, u Irak bi poslali bataljun vojnika te borbene helikoptere Apache koji bi pružali potporu pojedinim grupama u oslobađanju teritorija koji je zauzela teroristička organizacija Islamska država, dok bi se posebna pozornost dala oslobađanju grada Ramadija u pokrajini Anbar u Iraku, koji smatraju najvažnijim strateškim gradom u toj pokrajini.
Prema predloženom vojnom planu za Siriju i Irak, američke kopnene snage došle bi na teritorij koji je pod kontrolom umjerene sirijske oporbe u blizini Alepa i pomogle bi njihovim borcima u oslobađanju Rake, sjedišta ISIL-a.
– Američka vojska dokazala je da je u stanju nanijeti težak udarac terorističkoj Islamskoj državi bilo gdje i bilo kada – kazao je američki ministar obrane Ash Carter, ističući da bi SAD sada morao pojačati svoje djelovanje u Siriji i Iraku, pogotovo nakon oslobađanja 69 Kurda iz ISIL-ova zatočeništva u Iraku.
Akcije na terenu
– Nakon ruske vojne intervencije u Siriji koja je preokrenula vojnu ravnotežu na stranu koalicije Rusije, sirijskog režima i Irana, SAD više ne smije oklijevati u podršci lokalnim snagama zračnim udarima, ali i direktnim akcijama na terenu – naglasio je Carter.
S druge strane general marinaca Joseph Dunford predložio je slanje vojnika u borbe rame uz rame s Iračanima i sirijskom opozicijom kako bi to dovelo do poraza ISIL-a u Siriji i Iraku, kao i zračne napade na infrastrukturu ISIL-a koji bi im nanijeli velike financijske štete budući da im velik dio prihoda dolazi od prodaje nafte i struje.
>> Pogledajte animaciju koja prikazuje izbjeglički val od 2012. do danas
>> Assadov saveznik Iran prvi puta pristupa razgovorima na temu oko sirijske krize
Zakaj nam novinari ne otkriju tko sa Zapada kupuje naftu od masovnih koljaca ? Koje korporacije financiraju koljače ?