IRAK

SAD-u za okupaciju nedostaje vojnika i novca

05.09.2003.
u 00:00

WASHINGTON - Da se situacija u Iraku posve otme kontroli, čini se, potreban je samo korak. Washingtonskoj administraciji postalo je jasno da Sjedinjene Države nemaju dovoljno vojnijka za održavanje reda i mira u Iraku, u kojem sve više jačaju otpori američkoj okupaciji. Zatraživši dodatnih 60 milijardi za troškove u Iraku, Bush je priznao da se administracija preračunala te da trenutačno troši puno više novca nego što je planirala.

Ministar obrane Donald Rumsfeld krenuo je jučer prema Iraku. Posjet je potpuno neplaniran, a Rumsfeld je izjavio da želi "dojam iz prve ruke". S druge strane, britanski ministar vanjskih poslova Jack Straw zatražio je od Parlamenta da odobri slanje dodatnih pet tisuća britanskih vojnika u Irak jer u suprotnom riskiraju velik "strateški neuspjeh". Premijer Tony Blair jučer je kazao da je stanje u Iraku vrlo, vrlo ozbiljno.

Samo trinaest mjeseci prije predsjedničkih izbora predsjednik George Bush morao se prikloniti Richardu Armitageu, tvorcu plana dovođenja međunarodnih snaga u Irak, i njegovu šefu Colinu Powellu, koji samo što nije krenuo u žestoku diplomatsku ofenzivu u Vijeću sigurnosti. U međuvremenu, glasovi iz Pentagona, koji su nakon završetka vojne operacije bili itekako jaki, posve su utihnuli, a nacrt internog izvješća govori da planeri u Pentagonu nisu imali dovoljno vremena da pripreme i razrade planove za obnovu Iraka.

Činjenica da je predsjednik obmanjivao javnost, kako o visini troškova, tako i o različitim drugim čimbenicima vezanim uz operaciju u Iraku, mogla bi ga skupo stajati. To više što se preksinoć bivši general Wesley Clark očitovao kao demokrat. Očekuje se da bi on za desetak dana mogao objaviti svoju predsjedničku kandidaturu, što bi u situaciji kada iračka priča kreće nizbrdo, mogla biti vrlo ozbiljna prijetnja aktualnom predsjedniku. Mnogi upravo Clarka vide kao jedinog čovjeka koji bi SAD mogao uspješno iščupati iz iračkog gliba. (Ma.Š)

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije